Breaking News

Gerillalardan etkili eylemler: Bir keşif uçağı düşürüldü

HABER MERKEZİ – HPG Gerillalarının Türk ordusunun saldırılarına karşı Bakurê Kürdistan’daki  misilleme eylemleri devam ediyor. Hakkari, Şırnak, Bitlis, Bingöl, Dersim, Van, Siirt, Urfa ve Amed’de gerçekleştirdiği eylemlerde çok sayıda asker ölürken, bir keşif uçağı da düşürüldü.
HPG Basın İrtibat Merkezi, 29-31 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen eylemlere ilişkin yazılı açıklama yaptı. HPG açıklamasında şu hususlar belirtildi:
HAKKARİ
31 Ağustos günü saat 17.45’te Hakkari’nin Gerdiya alanından Şemzinan alanı arasında bulunan Navreza köyü yakınlarında bulunan yol Gerilla güçlerimiz tarafından denetime alınmıştır. Bu eylemde kimlik kontrolleri yapılırken; halka süreç hakkında bilgilendirmeler de yapılmıştır.
31 Ağustos günü saat 11.00’de Şemzinan Tugayı, Garê, Katuna ve Xelena karakollarına giden yol Gerilla güçlerimiz tarafından kapatılmıştır. Bu yol güzergahında kimlik kontrolleri yapılarak halka süreç hakkında bilgilendirme yapılmıştır.
31 Ağustos günü saat 20.00 – 21.00 arasında Gerilla güçlerimiz Şemzinan alanında bulunan Gare karakoluna yönelik bir eylem gerçekleştirmiştir. Ağır silahlarla gerçekleştirilen bu eylemde ölü ve yaralıların sayısı netleştirilememiştir. Gerillalarımız tarafından karakola gelen yol denetime alındığından karakola doğru gelecek olan ambulanslar kontrol noktasına yetişmeden geri dönmüşlerdir.
29 Ağustos günü saat 09.00’da Gerilla güçlerimiz Hakkari’nin Çukurca ilçesine bağlı Davuşa köyü alanında bulunan T.C ordusuna ait bir tanka yönelik bir eylem gerçekleştirmiştir. Gerçekleştirilen bu eylemde tankın namlusu ve tankın konumlama noktasındaki kulesi imha edilmiştir. Kule de bulunan 1 asker öldürülmüştür.
31 Ağustos günü saat 07.30 ve 16.30’da Zap bölgesi sınır hattında bulunan Gırê karakoluna yönelik Gerillalarımız ağır silahlarla bir eylem gerçekleştirmiştir. Gerçekleştirilen eylemde ölü ve yaralı sayısı netleştirilememiştir. Eylem sonrasında Gırê ve Eriş karakolları; Betkar ve Sıpindar köyü alanlarını obüs ve havanlarla bombalamıştır.
Hakkari – Çukurca arasındaki yol, Yüksekova’nın Geliyê Doski alanı – Oremar karakolu arasındaki yol, Mêrgezere  alanı – Şıtaza ve Oremar karakolları arasındaki yol, Şemdinli’ye bağlı Derya köyü – Bezelê karakolu arasındaki yollar Gerilla güçlerimizin denetimi altındadır.
KEŞİF UÇAĞI DÜŞÜRÜLDÜ
31 Ağustos günü saat 14.00’de Xakurkê alanı sınır hattında bulunan ve Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Garê karakolu üzerinde dolaşan Bayraktar tipi keşif uçağına yönelik Gerilla güçlerimiz ağır ve ferdi silahlarla bir eylem gerçekleştirmiş ve Bayraktar tipi keşif uçağı düşürülmüştür. Düşen keşif uçağının enkazı da güçlerimiz tarafından tespit edilmiştir.
31 Ağustos günü Gerilla Güçlerimiz tarafından Şehit Andok arkadaş anısına yapılan eylemde Colemerg’e bağlı Meşkan tepesi, saat 07.00’den öğlen saat 11.00’e kadar ağır silah ve havanlar ile vurulmuştur. Aynı zamanda yapılan bir suikast eyleminde havan kullanan bir asker öldürülmüştür. Eylem sonrası keşif uçakları koordinesi ile kobra tipi helikopterler olaya müdahale etmek istemiştir. Bu Kobra tipi helikopter güçlerimizin ağır silahlarla yaptığı vuruşlar sonrasında sadece tepenin etrafını rastgele taramıştır. Bu arazide yangın çıkmıştır. Arazide çıkan yangın halen devam etmektedir.
VAN
31 Ağustos günü saat 09.25’te Van Başkale’ye bağlı Elci karakolundan bir askeri konvoy Boşan karakoluna geçmek isterken Gerilla Güçlerimiz tarafından bir sabotaj eylemi gerçekleştirilmiştir. Dersim ve Botan’da şehit düşen arkadaşlarımızın anısına yapılan eylemde Revo tipi araç imha olurken konvoy karakola yakın olduğundan dolayı güçlerimiz olay yerine mesafeli durmuştur. Bu eylemde ölü ve yaralı asker sayısı netleştirilememiştir.
31 Ağustos günü 17.30 ile 21.30 arası Van Çaldıran ve Özalp’a bağlı Kiyaniş arasındaki bir güzergahta Gerilla Güçlerimiz yol kontrolü gerçekleştirmiştir. Halka süreç hakkında bilgilendirme yapılmakla birlikte orada bulunan Cahit Demirkan, Salih Tosun, Ahmet Yalçın ve Davut Yıldız adlı korucular halkın önünde görevlerini bırakacaklarına dair söz verdikten sonra halkın da önerisi temelinde serbest bırakılmıştır. Eylem yerine PKK bayrağı asıldıktan sonra güçlerimiz üs alanına çekilmiştir.
31 Ağustos günü akşam saat 18.00’de Gerillalarımız tarafından Van’a bağlı Kotom karakoluna yönelik bir suikast eylemi gerçekleştirilmiştir. Bu suikast eyleminde 1 asker öldürülmüştür.  Eylem ardından TC ordusu rastgele etrafını taramıştır.
URFA
29 Ağustos günü gece saat 01.30’da Rıha(Urfa) merkez’de Gerilla Güçlerimiz Önder Apo’ya uygulanan tecrit ve Kürt halkı üzerindeki baskı ve katliam politikasına misilleme olarak bir eylem gerçekleştirmiştir. Balıklıgöl hastanesine gelen içinde 2 polis olan doblo marka araç ferdi silahlarla hedef alınmış ve 2 polis de öldürülmüştür. Eylem sonrası çevredeki kalabalıktan ötürü cenaze üzerine gidemeyen güçlerimiz üs alanlarına geri çekilme yapmıştır.
ŞIRNAK
31 Ağustos günü saat 17.40’ta Şırnak Beytüşşebap’taki Vodafone, Avea ve Turkcell baz istasyonuna Gerilla Güçlerimiz tarafından yapılan sabotaj eyleminde baz istasyonları tümden imha edilmiştir.
SİİRT
31 Ağustos günü saat 17.40’ta Siirt Pervari’ye bağlı Şuxan karakoluna erzak götüren traktör etrafında toplanan askerlere Şehit Sarya timi tarafından Şehit Ekin Van arkadaşın anısına iki koldan ağır ve suikast silahlarıyla bir eylem yapılmıştır. Yapılan eylemde 4 asker ölürken 2 asker de yaralanmıştır. Ayrıca tank ve A-4 mevzileri de ağır silahlarla vurulmuştur.
AMED
T.C ordusunun Lice, Karas ve Hani üçgenine Skorsky helikopterler ile yaptığı sevkiyatlar devam etmektedir.
BİNGÖL
Bingöl Karlıova merkez ve köylerde bulunan halka yönelik kontra birimler tarafından tehdit telefonları açılmaktadır. Telefonlar üzeri süren bu tehditler de bir artış yaşanmaktadır.
29 Ağustos gününden bu yana Bingöl’ün Karlıova ilçe merkezine özel harekat polisleri takviyesi yapmaktadır.
31 Ağustos günü akşam saat 16.00 ile 19.00 arası korucu ve askerler Bingöl Karlıova’ya bağlı Bedran, Alpira ve Çır köylerine gelmiştir. Bu alandaki hareketlilikleri devam etmektedir.
31 Ağustos günü akşam saat 19.00’da TC ordusu Bingöl’ün Karlıova’ya (Kanireş) bağlı Warê Erebo ve Xuşokê köylerine Skorskyler tipi helikopterler indirme yapmış, özel birliklerini buralara yerleştirmiştir.
BİTLİS
31 Ağustos günü sabah saatlerinde TC ordusuna ait bir Skorsky tipi helikopter Bitlis’ten Hidriz karakoluna gitmek üzere iken Gerilla Güçlerimiz tarafından ağır silahlar ile vurulmuştur. Bu vuruşlar sonucundaki detaylar bilinmemektedir.
31 Ağustos günü sabah saat 09.30 ile 13.00 arası Bitlis ve Bitlis’e bağlı Hizan yolu Gerillalarımız tarafından denetime alınmıştır. Bu yol güzergahı üzerinde kimlik kontrolü yapılırken toplanan  halka süreç hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Yol kontrolü esnasında durmayan ve YJA Star gerillalarımıza ateş açan bir araca güçlerimiz anında karşılık vermiştir. Bu araç alandan uzaklaşmıştır.
12 Ağustos’tan itibaren Bitlis’e bağlı Tatvan – Hizan ve Bitlis – Hizan yolları Gerilla güçlerimizin süren yol kontrol ve denetimi devam etmektedir.
31 Ağustos günü öğleden sonra saat 13.30 ile 15.00 arası Bitlis’ten Şêx Cuma karakoluna giden yol Gerillalarımız tarafından denetime alınmıştır. Bu yolda kimlik kontrolleri yapılırken, toplanan halk süreç hakkında bilgilendirilmiştir. Yine bu kontrol esnasında Karakola malzeme götüren bir araç yakılmıştır.
DERSİM
17 Ağustos’dan şu ana kadar devam eden Dersim – Erzincan ve Dersim – Ovacık yolu kontrol eylemi devam etmektedir.

No comments