Breaking News

“Türkiye DAIŞ’tan günde 800 bin varil petrol alıyor”

HABER MERKEZİ – Rusya’nın ardından İran ve Irak’ta da Türkiye’nin DAIŞ petrolü aldığı iddiaları gündeme geldi. İddiaya göre petrol karaborsada satılıyor.
DAIŞ’ın Irak ve Suriye’de ele geçirdiği topraklarda ürettiği petrolü Türkiye’ye sattığını söyleyen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ardından bölge ülkelerinden de benzer açıklamalar geldi.
İran Petrol, Gaz ve Petrokimya Ürünleri İhracatçılar Birliği Başkanı Hasan Tacik, başkent Tahran’da düzenlediği basın toplantısında Türkiye’nin DAIŞ’tan petrol aldığını söyledi. “Türkiye, ihtiyacı olan petrolün bir kısmını DAIŞ’ten temin ediyor. DAIŞ, günde 700 ila 800 bin varil petrolü yarı fiyatına Türkiye’ye satıyor” diyen Tacik, Türkiye’nin bu yüzden İran’dan yaptığı bazı petrol ürünleri ithalatını azalttığını ileri sürdü.
Russia Today’e konuşan Irak eski ulusal güvenlik danışmanı Muvaffak Rubai, DAIŞ’ın son 8 ay içinde Türkiye karaborsasında 800 milyon dolarlık petrol sattığını söyledi. DAIŞ petrolünün uluslararası petrol fiyatının yarısından azına satıldığını söyleyen Irak milletvekili, “Bu petrol ya Türkiye’deki rafinerilerinde işlenip yerel piyasaya ya da Akdeniz üzerinden dünya piyasasına satılıyor” dedi.
Petrol ticaretini DAIŞ’a oksijen desteğine benzeten Rubai, “Oksijeni keserseniz DAIŞ boğulur” diye konuştu. Türkiye hükümetinin petrol kaçakçılığından haberdar olmamasının imkansız olduğunu belirten vekil, “Tacirler karaborsa petrolü Türk istihbaratının ve emniyetinin himayesinde alıyor” dedi. DAIŞ militanlarının da sınırda ve İstanbul’daki hastanelerde tedavi edildiğini öne sürdü.
(uş)

No comments