Breaking News

AKP Rojavalı gençleri El-Nusra’ya teslim ediyor!

GIRÊ SPÎ – Girê Spî Sivil Toplum Forumu, Türk polisinin Riha, Pirsûs, Mêrdîn, Amed ve Dîlok yollarında durdurduğu Rojavalı gençleri gözaltına alıp El-Nusra’ya teslim ettiğini belgeledi.

Girê Spî Sivil Toplum Forumu tarafından hazırlanan raporda, Türk polisinin Riha, Pirsûs, Mardin, Amed ve Dîlok’ta yol kontrol noktalarında kontrolden geçirdiği Rojavalı Kürt gençlerini izlemeye aldığı, telefonlarında YPG/YPJ’ye ilişkin fotolar veya Rojava’ya ilişkin müzik olan gençleri gözaltına aldığını açıkladı. Raporun hazırlama aşamasına kadar da bu ve benzeri gerekçelerle birçok gencin yakalandığı kaydedildi.

Bölgeden Kürt gençlerinin Girê Spî Forumu’na verdiği bilgilere göre, yakalanan gençlerin aileleri çocuklarının Türk devleti tarafından Bab El-Hewa ve Cilvegözü sınır kapılarından Cebhet El-Nusra çetelerine teslim edilmesinden endişeleniyor. Bir yıl öncesinde Kobani direnişinde yaralanan ve Türkiye’deki çeşitli hastanelerde tedavi olan Kürt gençleri, türk devleti tarafından Cebhet El-Nusra’ya teslim edildi.

Girê Spî Sivil Toplum Forumu yayınladığı bir açıklamayla şu bilgileri paylaşarak Türk devletini bu tür olumsuz yaklaşımlarından dolayı kınadı. Forum, BM Mülteciler Yüksek Komiserliğine de çağrıda bulunarak Türkiye’ye giden Rojavalı gençleri serbest bırakması için Türk devletine baskı yapmasını istedi. Forum BM’yi de Suriyeli Kürtleri Türk devletinin saldırılarından korumak için duruma müdahale etmeye çağırdı.

(aç)

ANHA

No comments