Breaking News

Şêx Meqsud: Direnen halkın gerçekliği

HALEP – SUK/Erdoğan destekli çete gruplarının saldırılarına maruz kalan Şêx Meqsûd halkı, yaşamını savaş gerçekliğine göre örgütlendiriyor. Bir yandan mahallesini savunan halk, diğer yandan da hana topu saldırılarına rağmen normal günlük yaşamını sürdürüyor.

Halep’in YPG Kontrolündeki Şêx Meqsûd mahallesinde yaşayan halk, 2012 yılından bu yana sözde Suriye Ulusal Koalisyonu’na (SUK) bağlı çete grupları ve Baas rejiminin saldırılarının hedefinde. Ancak yurttaşlar tüm bu saldırılara karşı direnişinden geri atmayarak yaşamını tümden savaş gerçekliğine göre düzenlemeye başladı.

Şêx Meqsud’a yönelik 15 Şubattan bu yana SUK/ENKS’ye bağlı çete gruplarının başlattığıve halen devam eden kanlı saldırılarda bugüne kadar çoğu kadın ve çocuk 48 sivil yurttaş yaşamını yitirdi, 430 kişi de yaralandı.

Şêx Meqsûd’daki direniş mevzilerinde YPG/YPJ, Asayiş güçleri, HPC ile birlikte mahallede yaşayan tüm halklardan 450 sivil yurttaş seferberlik çağrısına yanıt vererek direniş mevzilerinde aktif mücadele yürütüyor. Mahallenin sokaklarında ise, yoğun çete bombardımanına rağmen çocuklar oyun oynamakta, kadınlar günlük yaşam koşuşturmasına devam etmekte.

Mahalledeki direnişi ve yaşamı yakından takip eden ANHA muhabirleri, direniş mahallesi Şêx Meqsûd halkını fotoğraf makineleri ve kameralarıyla görüntüleyerek savaşan halk gerçekliğinin en güzel örneğini sunan mahalle sakinlerinin durumunu gözler önüne serdi.

(aç)

ANHA


No comments