Breaking News

MLKP’li Algan Zafir Kobani direnişinde yaşamını yitirdi

KOBANÎ – MLKP / Rojava, MLKP savaşçısı Algan Zafir’in (Oğuz Saruhan) Kobani direnişinde 30 Aralık günü yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Yazılı bir açıklama yapan MLKP / Rojava, 30 Aralık günü sabah saatlerinde DAIŞ çetelerine karşı sürdürülen temizlik operasyonunda aralarında MLKP savaşçısı Algan Zafir kod adlı Oğuz Saruhan’ın da bulunduğu bir grup YPG savaşçısının yaşamını yitirdiğini duyurdu.
Kobani direnişinin zafere yaklaştığını belirten MLKP Rojava, “Kobani direnişi zafere yaklaşıyor. Canbedeli bir mücadele ile kazanılacak olan bu zafer için yeni şehitler veriyor, faşist DAIŞ çetelerine karşı, canımızla, kanımızla direniyoruz. Adım adım zafere yürüyoruz. Son günlerini yaşayan ve bunun için tüm kozlarını oynayan kanlı çeteler, yine de, tarihin çöp sepetine gitmekten kurtulamayacaklar” dedi.
Kobani’nin doğu cephesinde, çetelerin varlıklarıyla kirlettikleri son mevzileri temizlemeye başlayan birliklerin çok sayıda DAIŞ üyesini imha ettiği de vurgulanan açıklamada, 30 Aralık günü, sabah saatlerinde çetelere karşı sürdürülen temizlik harekatı sırasında, aralarında MLKP Savaşçısı Algan Zafir’in de bulunduğu bir grup YPG savaşçısının yaşamını yitirdiğini vurguladı.
“Doğu cephesindeki son mevzilere doğru ilerlemekte olan birliklerimize karşı, çaresizlik içinde saldırılar gerçekleştiren faşist DAIŞ çeteleri, kırılan iradelerini ve uğradıkları bozgunu örtmeye çalışıyorlar” diyen MLKP Rojava, MLKP’nin ‘Rojava devrimini savunmaya, savaş siperlerine!’ çağrısına uyarak, yoldaşlarıyla birlikte Kobani’deki mevzileri güçlendirmeye giden Oğuz Saruhan’ın 6 Aralık’tan bu yana dövüşenlerden olduğuna da dikkat çekildi.
Onun büyük bir istek ve kararlılıkla eğitimini tamamlayarak, mevzilere koştuğu belirtilen açıklamada, “Şehit Paramazların, Arinlerin, Saryaların hesabını sorma bilinciyle yürüyordu faşist DAIŞ çetelerinin üstüne. Oğuz yoldaşımız, eğitimlerde kurallı, gündelik yaşamda emekçi, öne atılmakta kararlı bir savaşçıydı. Bulunduğu mevzilere varlığıyla güç katıyordu. O, genç ömrünü, onur ve özgürlük kavgasının en önünde dövüşerek tamamlarken, hepimize güçlü bir miras ve umut dolu heyecanlar bıraktı. Onun hayali olan, sosyalizmin zaferini kazanmak, özgürlükler dünyasını kurmak ve yaşatmak boynumuzun borcudur. Yeni bir mücadele yılını karşıladığımız şu günlerde, şehitlerimizin dünya halklarına armağanı, DAIŞ çetelerinin yenilgisi ve Kobanê direnişinin zaferi olacak. Ona ve şehitlerimize uğruna düştükleri onur ve özgürlük davasının zaferini armağan edeceğiz” dedi.
1 Temmuz 1991 doğumlu, Algan Zafir kod adlı Oğuz Saruhan, 6 Aralık 2014’ten bu yana Kobani direnişinde savaşıyordu. Saruhan 30 Aralık 2014 günü yaşamını yitirdi.
(aç)

No comments