Breaking News

YPG: Hesekê’deki çetelerin Rakka ve Şeddad bağlantıları kesildi

HABER MERKEZİ – Günlerdir Hesekê’ye saldırı düzeneleyen çetelere operasyon düzenleyen YPG güçleri, Hesekê merkezindeki çetelerin Rakka ve Şeddad bölgeleriyle bağlantısını kesti. YPG savaşçılarıyla DAIŞ çeteleri arasında yaşanan çatışmalarda öldürülen 34 çeteden 17’sinin cenazesi YPG’nin eline geçti.
DAIŞ çetelerine yönelik operasyonlar ve Cizîr ile Kobani Kantonlarında çetelerle girilen çatışmalara ilişkin yazılı açıklama yapan YPG Basın Merkezi, Hesekê kent merkezini işgal etmek isteyen çetelere yönelik operasyonların sürdüğünü bildirdi.
Hesekê’nin güneyinde DAIŞ çetelerinin işgali altındaki bölgelere yeni bir operasyon düzenlendiğini belirten Basın Merkezi, Hesekê’nin 4 km güneyinde yer alan Pira Spî alanaında gerçekleşen operasyonda bir mezranın daha özgürleştirildiğini ve bu operasyonla birlikte YPG güçlerinin, Hesekê güneyinde konumlanan çetelerin Rakka ve Şeddat merkezleriyle bağlantısını kestiğini kaydetti.
YPG, bu alanlarda yaşanan şiddetli çatışmalarda tespit edilebilen 23 çete üyesi öldürüldüğünü ve çetelere ait 17 cenazeyle birlikte, 1 adet 12,5mm’lik doçka, 6 adet kaleşnikof, 1 adet BKC, 1 adet B7 roketatar, bu silahlara ait çok sayıda cephane, 1 adet tank, 1 adet kamyonet ve 1 adet motorsikletin de ele geçirildiğini bildirdi.
Kobanê’nin güneyinde ise operasyonlarını sürdüren YPG güçleri ile DAIŞ çeteleri arasında yeni çatışmalar yaşandı.
Dün öğlenden sonra küçük bir çete grubunun Sirîn kasabasının doğusunda bulunan Maxaretên köyüne yönelik bir saldırı girişiminde bulunduğunu ifade eden YPG, “Güçlerimizin sert karşılık verdiği çete grubuyla kısa süreli bir çatışma yaşanmıştır. Yaşanan çatışma ardından çete grubu kaçmak zorunda kalmıştır. Bu alandaki ölü ve yaralı çete sayısı tespit edilememiştir.
Kobanê’nin güneyinde bulunan Kepinrepin köyünde de DAIŞ çeteleriyle güçlerimiz arasında bir çatışma yaşanmıştır. Bu çatışma esnasında, kahramanca savaşan 2 yoldaşımız şehadete ulaşmıştır” dedi.
Şergirat köyündeki saldırı tümden kırıldı, 11 çete öldürüldü
Basın Merkezi açıklamasında, DAIŞ çetelerinin dün sabah saatlerinde Silûk kasabasının güneyinde bulunan Şergirat köyüne yönelik düzenlediği saldırıların tümüyle püskürtüldüğü beliritilerek bu alanda yaşanan çatışmalarda tespit edilebilen 11 çete üyesinin öldürüldüğü kaydedildi.
Til Hemîs ile Hol arasında intihar saldırısı girişimi
YPG açıklamasında ayrıca “Dün Hol ile Til Hemis arasında kalan bölgede 1 çete üyesi intihar saldırısında bulunmuştur. Güçlerimizin müdahalesiyle saldırı girişiminde bulunan çete üyesi üzerindeki patlayıcılarla birlikte sağ olarak  ele geçirilmiştir” denildi.
(aç)
ANHA

No comments