Breaking News

YPG savaşçılarının cenazeleri Bakur’a uğurlandı

QAMIŞLO – Eyn îsa ve Şengal’de yaşamını yitiren 2 YPG savaşçısının cenazeleri, Dirbêsiyê sınır kapısından Bakurê Kurdistan’a gönderildi.
27 haziran’da Eyn Îsa’ya bağlı el-Qenterî köyünde yaşamını yitiren YPG savaşçısı Serhed Bagok ile Şengal direnişinde yaşamını yitiren YPG’li Yilmaz Cilo’nun cenazeleri, Şehit Delil Saroxan Mezarlığında düzenlenen bir törenle Bakurê Kurdistan’a gönderilmek üzere Dirbêsiyê’ye uğurlandı.
Uğurlama törenine Qamişlo’lu yüzlerce yurttaş katıldı.
YPG/YPJ savaşçılarının düzenlediği askeri törende devrim şehitleri anısına saygı duruşu ardından TEV-DEM Yürütme Kurulu üyesi Bedran Çiya Kurda konuştu.
YPG/YPJ güçlerinin DAIŞ çetelerine karşı direniş destanları yazmaya devam ettiğini söyleyen Bedran Çiya, “Avusturalyalı Serhed Bagok YPG’ye katılan tek yabancı savaşçı değildir. YPG’nin insanlık değerlerini ve onurunu savunduğunu tüm dünyanın görmesi ardından Serhed gibi onlarca yabancı savaşçı şuna direniş mevzilerinde çetelere karşı savaşmaktadır” dedi.
Çiya Kurd, YPG güçleri fedai bir duruşla direniş sergileyip başarı kazanırken dışardaki bazı isimlerin PDK’nin silahlı unsurlarını Rojava’ya geçirmeye çalıştığına da dikkat çekerek “Rojava halkı, yıllardır çetelere karşı verdiği direnişte yanında olmayan PDK slahlı unsurlarının askeri bir güç gibi gösterilip Rojava’ya geçirilmeye çalışılmasına izin vermeyecektir” dedi.
Özgürlük savaşçılarının cenazelerin Dirbêsiyê Sınır Kapısına ulaştıktan sonra Bakurê Kürdistan’a da bulunan ailelerine ve MEYA-DER yetkililerine teslim edildi. Bakurê Kürdistan’da özgürlük savaşçılarının otopsi işlemlerinin ardından doğup büyüdükleri yerlerde toprağa verileceği belirtildi.
(aç)
ANHA

No comments