Breaking News

Falah Mustafa: IŞİD savaşının anahtarı Musul'dur

Falah Mustafa, Musul harekatının kolay olacağını söylemiyoruz... Bir şehir savaşı olacak... İyi koordianasyon ve hava saldırılarıyla bunu başarabiliriz.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi Dışişleri temsilcisi Falah Mustafa, ülkenin en büyük ikinci şehri olan Musul'a yönelik operasyonun IŞİD'e karşı mücadelenin kaderini belirleyeceğini ifade etti.

IŞİD karşıtı koalisyonun hava desteğiyle gerçekleştirilecek operasyon için "ABD'yle görüşmelere devam ediyoruz. Umuyoruz ki Irak ordusu da bu ortak operasyonu hayata geçirmeye hazır olacaktır" diyen Mustafa, harekatın en kısa zamanda başlatılması gerektiğini söyledi.

Musul'un Kürdistan Bölgesel Yönetimi için kritik öneme sahip olduğunu belirten Mustafa, "Güçlerimiz hazır. Musul'da bizim de çıkarlarıız var... Kürt bölgelerinin büyük kısmından IŞİD'i atmayı başardık. Ancak Musul bazı Kürt yerleşim yerlerine top ve havan atışı menzilinde" diye konuştu.

Geçen hafta basına bilgi veren ABD'li bir yetkili, sayıları 25 bini bulan Iraklı ve Kürt birliklerin Nisan-Mayıs gibi Musul'a yönelik harekatı başlatacağını söylemişti.

Hazırlanan operasyon için koordinasyon konusuna özellikle vurgu yapan Falah Mustafa, "Bu harekat başarısızlığı kaldıramaz... IŞİD bölgede ne kadar uzun süre kalırsa bizim için o kadar kötü olur" dedi.

Falah Mustafa, Irak'ta IŞİD'e karşı savaşın Sünni aşiretlerin desteği olmadan kazanılmasının ise çok zor olacağını ifade etti.
Mustafa'ya göre aşiretlerin IŞİD karşı durması için Bağdat yönetiminin çaba harcaması gerekiyor.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi Dışişleri temsilcisi Falah Mustafa, "Sünni aşiretleri IŞİD'siz geleceğin kendileri için daha iyi olduğuna ikna etmek için federal yönetime ve bize çok iş düşüyor" dedi.

Musul, Felluce olur mu?
ABD'nin 2003'teki Irak işgali sonrası yaşanan ve çok sayıda ABD askerinin öldüğü Felluce çatışmalarının bir benzerinin Musul'da da yaşanabileceği endişelerini de yanıtlayan Falah Mustafa, "Musul harekatının kolay olacağını söylemiyoruz... Bir şehir savaşı olacak... İyi koordianasyon ve hava saldırılarıyla bunu başarabiliriz" dedi.

Falah Mustafa, çatışma bölgesine Apache helikopterlerinin de sevk edilmesinin olumlu olabileceğini ifade etti.
BBC

No comments