Breaking News

Musul'da Korku ve Panik Devam ediyor

IŞİD, Musul’a yönelik muhtemel bir operasyonda, Musul Havaalanı’nın kullanılmasını engellemek için havaalanına giden yolu patlatarak kullanılmaz hale getirdi.IŞİD, Musul’a yönelik muhtemel bir operasyonda, Musul Havaalanı’nın kullanılmasını engellemek için havaalanına giden yolu patlatarak kullanılmaz hale getirdi.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Musul Sorumlusu Said Memuzini, IŞİD mensuplarının dün sabah saatlerinde kentin güneyinde bulunan Musul Havaalanı’na giden anayolu patlayıcı maddelerle tahrip ettiğini belirtti. Said Memuzini, örgüt mensuplarının ana merkezlerinden olan Musul Havaalanı’nın daha önce koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının hava saldırısına uğradığını hatırlattı.

KDP yetkilisi, Musul’un güneyinde 30 kilometre uzaklıktaki tarihi Nemrut kentinin de tehdit altında olduğunu bildirdi. Kuruluş tarihi M.Ö. 13’üncü yüzyıllara dayanan Nemrut antik kenti, Asuri Kralı Asurbanipal’in M.Ö. 9’uncu yüzyılda Asur Devleti’nin başkenti olarak seçildi. Musul, Asurlular zamanında Anadolu toprakları ve Suriye ile Pers toprakları arasında bir köprü ve geçiş noktası olmuştu.

Rudaw

No comments