Breaking News

Til Temir’de savunma Güçleri ortak açıklama yaptı


Mehmet Nuri EKİNCİ
TİL TEMİR – Til Temir ve köylerine çete saldırılarının 6.gününde YPG, Habur Savunma Güçleri ve Suryani Askeri Meclisi ortak basın açıklaması yaptı. Açıklamaya YPG yönetiminden Levend Afrin, Habur Savunma Güçleri Yönetiminden Riyad Levendo ve Suryani Askeri Meclisi Yönetiminden Habur Ebreham katıldı.
Basın açıklamsında YPG’nin Kobanê zaferi ve Til Hemis hamlesine dikkat çekilerek, çetelerin Tiltemir de sivil halka saldırarak Tilhemis hamlesi üzerindeki dikkatleri dağıtmak istediğini söyledi. Çetelerin halklar asanda çelişki yaratarak düşmanlık geliştirdiğini ifade edilen açıklamada, “çetelere karşı halklar ortak bir irade ile sonuna kadar savaşacağız” denildi.
DAIŞ çetelerinin insani hiçbir kural tanımadan halkların değerlerine saldırdığını ifade edilen açıklamada, yakın süreçte YPG, Habur Savunma Güçleri ve Süryani Askeri güçleri olarak önümüzdeki güçlere halklarımıza sürprizlerimiz var.
Çetelerin hedeflerine ulaşmadığının altı çizilen basın açıklamasında, “esir halkımızı çetelerden alacağız” denilen açıklamada saldırının olduğu gece suyun Türk tarafından bırakılması manidardır tespiti yapıldı.
YPG: ‘Halkımıza Sürprizlerimiz olacak’!
YPG adına ilk sözü alan Levend Afrin Rojavadaki gelişmelere dikkat çekerek,  “Kobanê zaferinden sonra çeteler yenilgilerini kapatmak ve moral kazanmak için Tiltemir’e saldırdılar” dedi. DAIŞ çetelerinin bir çok yerde halkımız ve azınlık halkları üzerindeki saldırılarını devam ettirdiğini ifade eden Afrin “Tillhemis üzerindeki özgürleştirme ve intikam hamlesinin yoğunlaşmasını dağıtmak ve boşa çıkarmak için Tiltemir’e saldırı gerçekleştirdiler” dedi. Afrin devamla şunları söyledi; “ Çeteler hava koşullarından faydalanarak, haburun diğer tarafında kalan Asuri köylerine saldırarak köylerdeki yaşlı kadın ve çocukları esir alarak götürdüler. Bu şekilde hem halklar arasında çelişki yaratmak hemde bizi tahrik etmek isdiler.
DAIŞ çeteleri daha öncede Asuri-Süryani halkımızı tehdit ediyordu. Tilhemiz hamlesinden sonra buradaki güçlerimizin azaldığını düşünerek bunu fırsat görüp Tilhemis hamlesini boşa çıkarmak istediler. Xibiş nahiyesi ve bir çok Asuri köylerine saldırı bu amaçla yapıldı. Bu köylerden bir çok insan katledildi yada esir alınarak götürüldü. YPG güçleri olarak ilk günden itibaren kararlı bir şekilde çete saldırılarına karşı durduk. Yüzlerce çete üyesini öldürdük. Öldürülen çetelerin birkısmının cenazeleri elimizdedir. Bir çok askeri malzeye de el koyduk.
Çetelere karşı diğer alanlarda olduğu gibi direnişimiz ve cevap vermemiz devam ediyor. Önüne hedef olarak koydukları Tiltemiri işgal etme gücünde değildirler. YPG, Asuri askeri meclisi ve  Suryani askeri meclisi ile birlikte aynı mevzideyiz. Yakın süreçte önemli gelişmelerin yaşanacağının hazırlığı içindeyiz.
Bu çetelerin amacı halklar arasında bozgunculuk yaparak yörede Kürt, Asuri ve Süryanileri tehdit etmektir. Çeteler amaçsız bir şekilde halklar üzerinde terör estiriyorlar. Şimdi YPG ve asuri Suryani askeri meclisteki kardeşlerimiz ile birlikte bu çeteleri kırmak ve işgal ettikleri yerlerden söküp atmak için hazırlık içindeyiz.”
Habur Savunma; ‘çeteler kesinlikle yenilecektir’!
Habur Savunma Meclisi adına da Riyad Levendo (asuri) ortak basın açıklamasına katıldı. “çeteler Kobanê de olduğu gibi bura da da yeneceğiz” diyerek sözlerine başlayan Riyad, “çeteler temsil ettiklerinden yenilgiye, kırılıp topraklarımızdan çıkmak zorundadır” tespini yaptı. Riyad konuşmasına devamla; “Tiltemirdeki YPG, Asais ve Sotoru güçleri olarak birlikte Habur hattını tutmuş bulunuyoruz. DAIŞ çeteleri Kobanê’de kırıldıktan sonra burada halkımızın üzerine saldırı düzenledi. Habur hattını şimdi YPG, YPJ ve Asaiş güçlerinin yardımı ile hattı koruyoruz. Kesinlikle burada da yenilecekler. Çetelere karşı her üç güç olarak birlikteyiz ve onlar asla gücümüzü kıramayacaklar. Çetelerin yenilgisi burası ile sınırlı olmayacak, tüm Suriye topraklarından yok olacaklar. Çünkü onlar dışardan gelen ve talancı, katliamcı bir zihniyetleri vardır. Bunları yapanların dinle islam ile hiçbir alakaları yoktur. Din tanımış olsalardı kileleri yakmaz ve sivil insanları esir almazlardı. Esirlerimiz nerde olurlarsa olsunlar onları geri alacağız. Kesinlikle biz kazanacağız.
Saldırıların olduğu gece suyun açılmasında Türk devletinin çeteler yapmış olduğu bir yardımdır. Türk devletinin kirli bir siyaseti olarak çeteler silahlandırılıp donatılarak üzerimizi saldırtıyorlar. Türklerin bu kirli siyaseti yenilecektir. Kürt, Asuri ve Arap halkları birlikte yaşayacağına inanıyoruz.  YPG ve YPJ güçlerine teşekkürlerimizi sunuyoruz. Asuriler asla çetelerin saldırılarından korkmamaları gerekir. Onlar sadece lafta din diyorlar ama gerçekten din ile alakaları yoktur.  Zafer bizimdir.”
Suryani Askeri Meclisi; ‘bu düşman halkların kardeşliğine saldırıyor’
Suryani Askeri Meclisi adına da Habur Ebraham basın açıklamasına katılarak DAİŞ çetelerinin bölge ve halklar arasında düşmanlık yarattığını ifade etti. Ebraham daha önceden YPG güçleri ile bir savunma anlayışı içinde olduklarını belirterek, “Burada Suryani askeri meclisi olarak YPG ve Sotoro güçleri birlikte bir cephede çetelere karşı savaşıyoruz” dedi. Ebraham devamla şunları söyledi; “ Kobane zaferi ve Tilhemis teki çete yenilgisinden sonra Habur hattı üzerinde YPG ve Suryani halkımızdan intikam almak için böyle bir saldırı gerçekleştirdiler. Saldırdıkları alanlar sadece sivil halkın yaşadığı yerlerdir. Bu köylere saldırıdan sonra Tiltemir yöresindeki halklara saldırmak istediler. Burada Suryani askeri meclisi olarak YPG ve Sotoro güçleri birlikte bir cephede çetelere karşı savaşıyoruz. Tilhürmüz uzak olduğu için buraya çeteler saldırdı. Şehitlerimizin intikamını alacağız.
Çeteler Tilhürmüze saldırdığında üç arkadaşımız şehit oldu. Bu düşman halkların kardeşliğine saldırıyor. birlikte Cezira bölgesini özgürleştireceğiz, daha sonra da Afrin i çetelerden temizleyeceğiz. Ellerindeki esir ile gücümüzü kıramazlar. Bu üç güç birlikte olduğumuz zaman kimse bizi yenemez. YPG Habur savunma güçleri ile birlikte kanımzıın son damlasına kadar direneceğiz. Çünkü bu topraklar bizimdir. DAIŞ Tilhürmüz, Tilşamiran ve Xebiş olmak üzere üç koldan Tiltemire saldırmak istedi. Ancak şimdi arkadaşlarımız Xebiş ve Tilşamirandaki güçlerimiz ilerliyor ve buraları çetelerden temizleyeceğiz. Bulunduğumuz yerler starejiktir.  DAİŞ tüm silah ve gücü ile saldırmasına rağmen arkadaşlarımızın maneviyatı karşısında yenilgiye uğruyor. Biz her üç güç birlikte kanımızın son damlasına kadar direnerek köyleri çetelerden temizleyeceğiz.”

No comments