Breaking News

Türkiye IŞİD'e katılımlar İçin Transit Yolu mu?

İngiliz polisine göre Türkiye, Batılı ülkelerin aylar süren uyarılarına rağmen IŞİD sempatizanı yabancı gençlerin Suriye’ye geçişini engellemek için yeterince çaba göstermiyor

Türk güvenlik yetkilileri, Suriye’nin kuzeyindeki IŞİD çetelerine katılmak için Türkiye’ye uçtuktan sonra ortadan kaybolan İngiliz vatandaşı üç kızla ilgili istihbaratı paylaşmakta çok geciktikleri gerekçesiyle İngiliz polisini eleştirdi. İnglitere de buna tepki gösterdi.

Yaşları 15 ile 17 arasında değişen üç genç kızın Suriye’ye geçiş yaptığına inanılıyor. Şimdiye kadar binlerce yabancı cihatçı ve IŞİD çeteleriyle evlenmek üzere örgüte katılan yüzlerce Avrupalı genç kız Suriye’ye geçti. İngiliz yetkililer ise eleştirilerin, Türk yetkililerin suçu başkalarının üzerine atma çabası içinde olduğunu gösterdiğini belirtiyor. İngiliz polisine göre Türkiye, Batılı ülkelerin aylar süren uyarılarına rağmen yabancıların Suriye’ye geçişini engellemek için yeterince çaba göstermiyor.

Türk yetkililerse İngiliz kızların Londra’dan İstanbul’a giden uçağa bindikten üç gün sonra olaydan haberdar olduklarını ısrarla vurguluyor. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, konuyla ilgili açıklamada, ‘istihbarat örgütü Scotland Yard’ı ile meşhur ülke’ olarak tanımladığı İngiltere’nin üç kızın Heathrow Havalimanı’ndan İstanbul’a gitmelerine izin vermesi ve Türk makamlarını olaydan üç gün sonra bu konuda bilgilendirmesini şiddetle kınadı.

Türkiye’nin sorumlu tutulamayacağını belirten Arınç, ‘Turistlerin niyetlerini soruşturmamıza ve akıllarındakileri okumamıza izin verecek bir mekanizmamız yok’ şekinde konuştu. Türk yetkililer, sık sık, Batılı güçlerin ellerindeki istihbaratı hızlı bir şekilde paylaşmadıklarından şikayet ediyor.

Geçen yıl dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, kendisine yabancı köktendincilerin Türkiye üzerinden geçiş yapmalarıyla ilgili bir soru üzerine öfkelenmiş, ‘Onları neye dayanarak durduralım? Türkiye’ye 34 milyon turist geliyor. ‘Sakalın var, terörist olabilirsin’ mi diyelim?’ şekinde yanıt vermişti.

Londra Polis Teşkilatı ise yayınladığı basın açıklamasında Türk güvenlik yetkililerini kızların uçuşundan bir gün sonra uyardığını, kızların Türkiye’ye gittiklerinin altını çizdiklerini belirtti. Ancak İngiliz polisi ve Başbakan David Cameron’un koalisyon hükümeti, İngiliz siyasetçilerin de eleştiri oklarına hedef oluyor. Bunun nedeni, eleştirileri yönelten siyasetçilerin, İngiltere’deki havalimanlarında kontrolların yeterli olmaması ve gençlerin gerekli kontrollar yapılmadan ülkeyi terk etmelerine göz yumulması iddiaları.

Londra ve Ankara arasındaki anlaşmazlık, Batılı ülkelerden gelen yabancıların Suriye’ye akışını kesme konusunda yaşanan zorluklardan ve bu zorlukların doğurduğu gerilimden kaynaklanıyor.

Uzmanlar ve Suriyeli direnişçi liderler, Devlet Başkanı Beşar Esat’ın devrilmesi için yabancı cihatçıların Suriye’ye akışına aylarca göz yuman Türkiye’nin şimdi sınırdaki kontrolu sıkılaştırdığını, Avrupa ve Kuzey Afrika’dan gelen yabancıları daha dikkatli incelediğini söylüyor.

Suriye’de adının açıklanmasını istemeyen üst düzey ılımlı bir direniş lideri, Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada, Türkiye’nin geçtiğimiz Eylül ayından buyana Suriye sınırında devriye gezen güvenlik güçlerinin sayısını arttırdığını, çetelerin sınırı geçmesini ve Türkiye’ye kaçak petrol sokmasını zorlaştırdığını söylüyor. Bu kişi ayrıca sınırın Türkiye tarafında cihatçıların daha az görüldüğünü belirtiyor.

VOA

No comments