Breaking News

Hakkarili İmamlardan çok sert IŞİD açıklaması

Hakkari İmamlar Derneği, leş kargalarına benzettiği IŞİD’in Kobanê ve Kürdistan’ın diğer bölgelerine yönelik saldırılarını sert bir dille eleştirerek, IŞİD’in Kürt halkının kanında boğulacağını açıkladı.


ZEKİ DARA - YÜKSEKOVA HABER
HAKKARİ - Hakkari İmamlar Derneği Irak Şam İslam Devleti (İŞİD) çetelerinin başta Kobanê olmak üzere Kürdistan’ın diğer bölgelerine yönelik saldırılarını sert bir dille eleştirerek, IŞİD’n dünyanın dört bir yanında toplanıp bir araya gelen leş kargaları olduğunu açıkladı.
Derneğin bulunduğu Hacı Sait Camisi önünde konu ile ilgili yapılan basın açıklamasına Hakkari İmamlar Derneği Başkanı Yasin Aşkan ve dernek üyesi 20 imam katıldı.
Açıklamasında Kürt halkı üzerinde sinsi oyunlar, akıl almaz vahşetler ve planlar uygulandığını belirten Hakkari İmamlar Derneği Başkanı Yasin Aşkan, dünyanın dört bir yanında bir arya gelen leş kargalarının oluşturduğu IŞİD çetlerinin Ortadoğu halklarının kalplerine bir hançer gibi saplandığını söyledi.
IŞİD’in ırk, dil, din ve mezhep ayırımı yapmadan; kadın, çoluk-çocuk, yaşlı, hasta demeden, dünyada eşi ve benzeri görülmemiş bir vahşet uyguladığını ifade eden Aşkan, bu çetlerin özellikle Kürt halkını yok etmek için mücadele ettiğini belirtti.
Kuran-I Kerim’deki Buruç suresine atıfta bulunan Aşkan, bin yıl önce kendisine itaat etmeyen masum ve mazlum insanları ateşten hendeklerin içine atan Roma cellatlarının IŞİD’in şahsında Ortadoğu’da sahneye çıktığını belirterek, “İnsanlar yine canlı canlı çukurlara atılmakta, kendilerine itaat etmeyenler İslam dini adı altında zulme uğramaktadır. Vahşice katliamlar yapılmaktadır. Bakara suresinin 256. Ayetinde düşüncesi ne olursa olsun kimsenin zorla Müslüman yapılamayacağı, dinde zorlama olmadığı açıkça belirtilmiştir. Hz. Muhammed de savaşlarda çocuklara, kadınlara yaşlılara ve mabedlere dokunulamayacağını emretmiştir. Bu emirleri görmezden gelen Roma celladı IŞİD’in islamiyetle hiçbir alakası yoktur” dedi.
Kürt halkının; Şengal ve Kobanê’yi hedef seçen IŞİD’e asla teslim olmayacağını hatırlatmak istediklerini belirten Aşkan,  Kürt halkının kahraman direnişinin zaferle sonuçlanacağını söyledi.
Dünyanın, Kobanê’ye var gücü ile saldıran IŞİD’in vahşetine sessiz kaldığını ve saldırıları bir film izler gibi izlediğini anımsatan, Aşkan,  yerlerinden yurtlarından olan binlerce Kürdün yaşadığı trajediyi görmemezlikten gelenlerin utanması gerektiğini kaydetti.
Aşkan, IŞİD ve onların destekçilerinin döktükleri Kürt kanında boğulmaya mahkum olduğunu belirterek, “Hakkarili imamlar olarak;  IŞİD’in İslam maskesi altında Kürtlere yönelik saldırılarını lanetliyor,  Kabanê, Şengal ve Rojava’da sergilenen direnişi selamlıyoruz” diyerek açıklamasını bitirdi.

No comments