Breaking News

Peşmerge komutanı Kerkuki: IŞİD’i Kürdistan’dan sileceğiz

Bu gece koalisyon güçleriyle ve Peşmerge Bakanlığı'nın IŞİD’e karşı ortak operasyonu vardı. Uçaklar IŞİD mevzilerini çok yoğun bombaladı. Sabah da Peşmerge IŞİD mevzilerine saldırı düzenledi. Mevzilerini bırakarak kaçtılar. Bazıları öldürüldü, bazıları yaralandı. Bölge şu anda Peşmerge'nin denetiminde

Kürdistan bölgesinde IŞİD ile şiddetli çatışmalar yaşanırken, Kürdistan Peşmerge güçleri IŞİD’e karşı saldırıya geçti. Peşmerge komutanı Kemal Kerküki de söz konusu operasyon ve yaşananlara ilişkin olarak Sputnik Türkiye Muhabiri Hikmet Durgun’un sorularını yanıtladı.
Geçmişte Kürdistan Demokrat Partisi Genel İşler Sorumlusu ve Federal Kürdistan Parlamentosu Başkanlığı görevinde de bulunan Kerküki, Kürdistan lideri Mesud Barzani'nin de silah arkadaşı.
Kerkük bölgesinde Peşmerge ile IŞİD çatışmaları ne durumda?
Bu gece koalisyon güçleriyle ve Peşmerge Bakanlığı'nın IŞİD’e karşı ortak operasyonu vardı. Uçaklar IŞİD mevzilerini çok yoğun bombaladı. Sabah da Peşmerge IŞİD mevzilerine saldırı düzenledi. Mevzilerini bırakarak kaçtılar. Bazıları öldürüldü, bazıları yaralandı. Bölge şu anda Peşmerge'nin denetiminde
IŞİD’den alınan yerler var mı?
Peşmerge'den ölen ve yaralananlar var. Ama IŞİD'e moral olsun diye demiyorum. Çok sayıda IŞİD'li de öldürüldü. Koalisyon uçaklarından atılan bombalarla öldürüldüler. Bir kısmı da Peşmerge saldırılarında öldürüldü. Sayı tam olarak belli değil, çünkü mıntıka çok geniş. Bu taraftaki 10 köy, diğer tarafta da birkaç köy temizlendi. Buraları bırakıp gittiler. Şimdi çekildiler. Tekrar çatışma olur mu bilmem. Geri gelirlerse tekrar çatışma olur, ama şu anda durum sakin. Kerkük’ün güneyi ve batısında Peşmerge güçlü. Peşmerge Kerkük'ün her yerinde ve hepsinin hazırlığı tam. 
IŞİD ile mücadeleniz ne kadar sürecek?
IŞİD'i tüm Kürdistan’dan çıkartacağız. Sadece Kerkük’ten değil. Burada barınmalarına izin vermeyeceğiz. Onlar için en sağlıklısı kendi istekleriyle terk edip gitmeleri. Yoksa Kürdistan’da barınmalarına müsaade etmeyeceğiz.
IŞİD Kürdistan bölgesinin hangi bölgelerinde varlık gösteriyor?
Birçok yerdeler ama yavaş yavaş onları çıkarıyoruz. Koalisyon güçleri bize çok yardım ediyor. İyi de bir ilişkimiz var. IŞİD'in ne Peşmerge’ye ne de koalisyon güçlerine gücü yetiyor. Sadece mayınlarla saldırıyorlar. Peşmerge'nin morali çok iyi, IŞİD'in burada kalmasını istemiyorlar.
Şengal’ın IŞİD’den alınması için operasyon planlıyor musunuz?
Şengal için Peşmerge Bakanlığı ve Kürdistan Bölge Başkanlığı plan program yaptı. Zamanı geldiğinde Peşmerge IŞİD'i temizleyecek.
Peşmerge’nin ağır silahları var mı?
Bizim elimizde iyi silahlar var ama onların da silahları iyi. Irak ordusu kaçarken silahlarını IŞİD'e bıraktı. Ama moralleri bizim kadar iyi değil.
IŞİD silahları nereden getiriyor?
IŞİD’in silahlarının bir kısmı Suriye ordusundan aldıkları. Bir kısmı da Irak ordusundan kalma.
Sağ ele geçirdiğiniz IŞİD üyelerinin nüfusları nereye kayıtlı?
Çoğu Sünni Arap. Tikrit, Ramadi ve Suriye'den. Aralarında yabancılar da var ama çok değil.
Irak’ta sorunların çözümü ne olabilir?
Kürdistan bağımsız olmalı. Irak 1. Dünya Savaşı'nda sonra zulümle kuruldu. Irak içindeki savaş çok. Bölgenin istikrarlı ve barış içinde olmasının yolu Irak’ın üç bağımsız devlete ayrılmasıdır. Bu devletlerden birinin Kürdistan olması lazım. Biri Şiistan, diğeri de Sünnistan olmalı.
SputnikNo comments