Breaking News

YPG: IŞİD'i Cerablus'tan söküp atacağız

YPG Genel Komutanı Sipan Hemo, Türkiye'nin Kürtlerin Suriye'de herhangi bir hak elde etmemesi için ABD'ye birçok taviz verdiğini ve uluslararası koalisyonun YPG ile olan ilişkilerini kesmeye çalıştığını söyledi.

YPG Genel Komutanı Sipan Hemo, Türkiye'nin DAİŞ, El Nusra ve Ahrar-u Şam çeteleri ile ilişkilerine, Ezaz-Cerablus hattına ve YPG'nin bundan sonraki pozisyonuna dair DİHA'ya açıklamalarda bulundu.
'DAİŞ'i Cerablus'tan söküp atacağız'
Girê Spî'nin kurtarılmasından sonra gözlerin Ezaz ve Cerablus hattına çevrildiğini ifade eden Hemo, bölge halkının Kobanê ve Efrîn kantonlarının birleştirilmesini talep ettiğini söyledi.
Girê Spî'yi halkların talebi doğrultusunda kurtardıkları gibi Cerablus'u da özgürleştireceklerini dile getiren Hemo, DAİŞ'in oradan da sökülüp atılacağını ve Kobanê üzerindeki saldırılarının son bulacağını belirtti.
Cerablus'tan Kobanê Kantonu'na saldırılarından kaynaklı YPG'nin kendini savunma hakkı kapsamında kentin kurtarılacağını söyleyen Hemo, Ezaz için böyle bir durumun söz konusu olmadığını, orada DAİŞ'in bulunmadığını, Ezaz'da bulunan güçlerin ÖSO ya da diğer gruplara bağlı olduğunu ve onlarla iletişim halinde olduklarını ifade etti. Başlarda tehlike arz edebilecek bir durumun bulunmadığını dile getiren Hemo, gelişmelerin şimdi seyrini değiştirdiğine vurgu yaptı. 
'Türkiye'nin amacı Rojava'nın önünü kesmek'
Türkiye'nin koalisyon güçlerinin YPG'ye verdiği desteği kendilerine verilmesini talep ettiğine değinen Hemo, Türkiye'nin koalisyon güçlerine "DAİŞ'e karşı savaşı biz yapalım, o bölgelere de ÖSO ve Türkmen grupları yerleştirelim" dediğini ifade ederek, "Ama gerçekte amaç bu değildir. Asıl amaç Batı Kürdistan’ın gelişmesinin önünü tıkamaktır. Bunu başka bir renge büründürerek, yapmak istiyorlar. Koalisyon güçleri bu oyunun farkındadır. Onlar de kendilerince bir gayret içerisindeler. İyi biliyorlar ki DAİŞ, Nusra ve diğer çetelerin baş destekçisi Türkiye'dir. Bu yüzden onlar da çeşitli yollarla Türkiye'yi bu sürece çekmeye çalışıyorlar ki çetelerin önünü alabilmek için. Bunu hem çetelere karşı tedbir geliştirmek, hem de çetelere darbe vurmak için yapıyorlar" diye konuştu.
'Türkiye ve ABD bazı konularda anlaştı'
Hemo, şunları kaydetti: "Anlaşmaya göre Türkiye, DAİŞ ve terörist güçler karşıtı savaşın içine girecek. Buna karşı koalisyon güçleri de, özellikle ABD Türkiye'nin Kürtlere karşı savaşında tolerans tanıyacak. Bizim takip ettiğimiz ve yansıtılanlara baktığımızda ortaya bu çıkıyor. Fakat şunu belirtmek istiyoruz. Bu planın ömrü çok azdır. Gün geçtikçe bu plan su yüzüne çok net bir biçimde çıkacaktır. Bu iki kuvvet birbirlerinin geliştirmek istediği planlar karşısında birbirlerine engel çıkarıyor. Bu da onların dostluklarının kısa olacağını gösteriyor. Biz istiyoruz ki bu plan bir an önce ortaya çıksın ki savaş daha fazla derinleşmesin, ölümler olmasın. Yaptıkları planın süreci başlamıştır. Türkiye devleti çok kirli bir oyunu Türkmenler yolu ile devreye koymuş bulunmaktadır. Onun için YPG'de çağrıda bulunarak, Türkmenlerin geleceğinin Suriye ve Rojava halkı ile birlikte ortak inşasında olduğunu açıkladı. Türkmenler Türkiye'nin kirli oyunlarına alet olarak, geleceğini inşa edemez."
'DAİŞ Erdoğan ilişkisi çok derin'
Türkiye'nin DAİŞ'i vurduğu haberlerinin gerçeği yansıtmadığını belirten Hemo, böyle bir şeyin hiçbir zaman yaşanmadığını ifade ederek, DAİŞ'in bulunduğu alanlara hiçbir şey yapılmadığını, aksine YPG'nin vurulduğunu söyledi. Türkiye'nin DAİŞ'le olan ilişkilerinin gün yüzüne çıkmasından dolayı DAİŞ'i bölgeden çekerek yerine getireceği yeni güç ile emellerine ulaşmaya çalışacağını kaydeden Hemo, DAİŞ ve Nusra gibi çetelerin Türkiye'yi kendine en yakın olan ülke olarak gördüklerine işaret etti.
Nusra'ya uyarı!
Türkiye'nin 6 YPG savaşçısını Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Ahrar-u Şam örgütüne teslim ettiğini hatırlatan Hemo, Türkiye'nin uluslararası anlamda savaş suçu işlediğini aktardı. Bunun kabul edilecek bir durum olmadığını vurgulayan Hemo, arkadaşlarının başına bir şey gelmesi halinde bunun sorumlusunun Türkiye devleti olduğunu belirtti. Hemo, son olarak 14 Ağustos'ta El-Nusra çetesi tarafından alıkonulan YPG Efrîn Komutanlığı Dış İlişkiler Sorumlusu Cemal Qasım'ın serbest bırakılmasını, aksi durumda Nusra'ya sert bir şekilde cevap vereceklerini kaydetti.
Nerinaazad

No comments