Breaking News

Süryani kadınlar ilk askeri taburunu kurdu

TIRBESPIYÊ – Süryani kadınları askeri alandaki örgütlenmeleri çerçevesinde “Bet Nahrin Kadınları” adıyla kurduğu ilk taburunu askeri törenle ilan edildi.
Süryani kadınları ilk askeri taburlarını kurarak Tirbespî kentinde düzenlediği törenle kuruluşunu ilan etti.
Süryani Askeri Meclisi’nin Süryani kadınlar için Tirbespiyê’deki Rota Askeri Akademisi’nde düzenlediği ilk askeri eğitim devresi ardından “Bet Nahrin Kadınları” adıyla kurulan taburun ilanı için düzenlenen törene Cizîr Kantonu Eşbaşkanı Hediye Yûsif, Savunma Konseyi Başkan Yardımcısı Ebdilehed Gewriyê, YPJ komutanlarından Zinarîn Kobanê ile Süryani Askeri Meclisi sözcüsü Kîno Girayîl ve çok sayıda YPJ savaşçısı ile Sutoro gücü de katıldı.

Askeri törende süryanice konuşan Savunma Konseyi Başkan Yardımcısı Ebdilehed Gewriyê, bugünün tarihte büyük acılar yaşamış olan Süryani halkı ve kadınları için tarihi önemde olduğunu ve sonuçlarının ilerde daha somut görüleceğini söyledi.
Törende YPJ komutanlarından Zinarîn Kobanê de kürtçe, Süryani askeri Meclisi sözcüsü de arapça konuşarak “Bet Nahrin Kadınları” taburunun kuruluşunu selamladı. Rojava’nın savunulmasının tüm halkların ve Rojavalıların görevi belirtilen konuşmalarda özellikle Rojava kadınlarının savaş cephelerinde sergiledikleri direnişle dünyaya örnek olduğu ve Süryani kadınlarının attığı bu ilk adımın tarihi bir aşama olduğu ifade edildi.
Bet Nahrin Kadınları” taburunun ilan töreni, savaşçı kadınların tüm halkları ve tüm toplumsal kesimleri savunmacaklarına dair verdikleri söz ve ardından gerçekleşen kutlama etkinliği ile son buldu.
Bet Nahrin Kadınları” Taburu, Süryani Askeri Meclisi bünyesinde çalışmalarını sürdürecek.
 (aç)
ANHA


No comments