Breaking News

YPG: Suriye Koalisyonu ile DAIŞ’ın farkı kalmamıştır!

HABER MERKEZİ – YPG Genel Komutanlığı, DAIŞ çetelerinin işgali altındaki alanların özgürleştirilmesi operasyonlarına ilişkin Suriye Koalisyonunun yaptığı açıklamaya sert tepki gösterdi. Genel Komutanlık; Suriye koalisyonun bu açıklamaları DAIŞ’ın bir diğer yüzünü göstermiştir. Giydikleri elbise ve ünifotmalar dışında koalisyonla DAIŞ çeteleri arasında hiçbir fark kalmaıştır” dedi.
YPG Genel Komutanlığı, “İstanbul Muhalefeti” olarak tanımlanan Suriye Kolaisyonunun dün (30 Mayıs) yaptığı açıklamada “YPG, kürt ve arap köylülerinin özgürlüğüne saldırıyor, onları köylerinden çıkarıyor” yönündeki iddialarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.
İddialara çok sert bir dille yanıt veren YPG Genel Komutanlığı’nın resmi internet sayfasında yayınlanan açıklaması şöyle:
“YPG güçlerinin Suriye’de, Uluslararası Koalisyona bağlı hava güçlerinin desteğiyle DAIŞ çetelerine karşı elde ettiği her kazanımın ardından, Suriye Koalisyonu gerçeklerden uzak açıklamalar yapmaktadır. Suriye Koalisyonunun 30 Mayıs 2015 tarihli son açıklamasında doğru olmayan şeyler dillendirilmekte, bu tür gerçek dışı beyanlarla kamuoyu yanıltılarak YPG teşhir edilmek istenmektedir. Bu da tüm oluşumlarıyla Suriye halklarına karşı katliam gerçekleştiren DAIŞ’a hizmet etmektedir.
Suriye Koalisyonu bu tür halkları birbirine düşürmeyi körükleyen, birbirlerini Kabul etmeyerek iç çatışmaları tetikleyecek girişimleri ve sorumsuz yaklaşımlarıyla fitne çıkarmaya çalışmakta, gerçekleri çarpıtmaya çalışmaktadır. Bu, koalisyonun Suriye halklarının barışını ve iyiliğini istemediğini de oratay koymaktadır.
Artık Suriye Koalisyonunu açıklamaları ve yaklaşımları, DAIŞ’ın bir diğer yüzünü dışa vurmaktadır. Artık giydikleri elbiseler ve üniformalar dışında DAIŞ ile koalisyon arasında hiçbir fark kalmamış, aynı zamanda Suriye halklarına karşı en kirli uygulamaları geliştirmekten çekinmeyen DAIŞ’ın işbirliçisi ve suç ortağı konumundadır.
YPG, Suriye’de halklar ve oluşumlar arasına hiçbir fark koymayan yegane güçtür. Bugün bile her halktan insanın saflarımıza akın ederek mücadelemizi büyütmesi bu gerçöekliğin en açık ve somut göstergesidir. DAIŞ çeteleri sivil halkı kalkan olarak kullanmakta, bunu kabul etmeyenleri en vahşi şekilde katletmektedir. Bunun en son örneği, 27 Mayıs günü, Serêkaniyê’nin 45 km güneybatısında yer alan Nestel köyünde, daha öncesinde de Ebu Şaxat köyünde görülmüştür.
DAIŞ çeteleri işgal ettiği alanlardaki köy ve mezraları patlayıcı, tuzaklı mayın ve bombalarla birer ölüm tarlasına dönüştürmüştür. Bu alanlardaki kaçışını gizlemek amacıyla da onlarca asleri araç patlatmış ve her yeri ateşe vermiştir.
DAIŞ çetelerine karşı mücadele ederek onları bu topraklardan kovarken, her nedense koalîsyon adeta “neden DAIŞ’a karşı savaşıyorsunuz ve neden bu savaşta başarı kazanıyorsunuz? DAIŞ terörrizmini sürdürsün” dercesine sakat bir zihniyetle hareket etmekte ve yeni bir taktikle ortaya çıkmaktadır.
YPG Genel Komutanlığı olarak bu Suriye Koalisyonunun yurtseverlik çizgisine dönerek Suriye halklarına hizmet etmesini, başka güçlerin halkları birbirinden uzaklaştırmayı amaçlayan yaklaşımlarından uzak durmasını temenni ediyoruz. Yine bu koalisyonun oratklarından biri olan Suriye Kürtleri Ulusal Meclisi’ni de (ENKS) koalisyona karşı tutumunu netleştirmeye çağırıyoruz.
DAIŞ terörüyle savaşarak arap, süryani, kürt, süryani bölgede yaşayan tüm halkları koruyup savunacağımızı, üzerimize düşen görev ve sorumlulukları sonuna kadar yerine getirerek halklarımızın hizmetinde olacak Demokratik bir Suriye inşa etmek ve insanlık değerlerini savunmak için mücadele edeceğimizi birkez daha tüm açıklığıyla herkese duyuruyoruz.”
(aç)
ANHA

No comments