Breaking News

HSM: Dersim’de 4 HPG gerillası yaşamını yitirdi

HABER MERKEZİ – Halk Savunma Merkez(HSM) Karargah Komutanlığı, Haftanîn’de 60, Dersim’de ise 35 gerillanın şehit edildiklerine dair yapılan açıklama ve haberleri yalanlayarak  sadece Dersim’de 4 gerillanın yaşamını yitirdiğini açıkladı.
Halk Savunma Merkez(HSM) Karargah Komutanlığı yazılı bir açıklama ile  Dersim’de HPG Komuta Konseyi Üyesi İsmail Aydemir (Baran Dersim)’in de aralarında bulunduğu toplam 4 gerillanın yaşamını yitirdiğini açıkladı.
Halk Savunma Merkez(HSM) Karargah Komutanlığı, Türk devleti ve AKP hükümetinin gerillalar karşısındaki şaşkınlığını gidermek ve verdiği ağır kayıpları gizlemek için çok büyük bir yalan ve dezenformasyon faaliyeti yürüttüklerini vurguladı.  Komutanlık, En son yapmış oldukları hava saldırılarında Haftanîn’de 60, Dersim’de ise 35 gerillanın şehit edildiklerine dair yapmış oldukları açıklama ve haberlerin de bu faaliyetlerin bir parçası ve kamuoyunu aldatmaya yönelik olduğunu belirtti.  HSM, “Psikolojik savaş çerçevesinde bir kampanya biçiminde yürütülen bu kara propaganda faaliyetlerinin, çöküşün eşiğine gelmiş AKP rejimini ve gerillamız karşısında ölümcül darbeler alan Türk devlet güçlerini içinde bulunduğu durumdan kurtaramayacağı açıktır. Bugüne kadar hiçbir kaybını kamuoyundan gizlemeyen HPG, sorumluluğunun bir gereği olarak yaşanan savaşın sonuçlarını kamuoyuyla paylaşmayı görev bilmektedir. Türk ordusunun ve havuz medyasının belirttiğinin aksine Haftanîn alanına yapılan hava saldırılarında güçlerimizin herhangi bir kaybı yaşanmazken, Dersim’deki operasyon ve hava saldırılarında yaşanan gerilla kayıpları ise bahsedildiği gibi 35 değil, 4’tür.
Dersim’in Ovacık ilçesi kırsal alanına yönelik olarak 2 gün boyunca gerçekleştirilen hava bombardımanlarının sonucunda HPG Komuta Konseyi Üyemiz Baran Dersim (İsmail Aydemir) yoldaş ile, Erdal (Abdurrahman Akçin), Cîlo (Resul Balıkçı) ve Botan (Sedat Arslan) arkadaşlar şahadete ulaşmıştır” dedi.
HPG Komuta Konseyi Üyesi Yaşamini Yitirdi
HSM açıklamasında devamla şunlar ifade edildi:
“Alişerlerin izinde yürüyen, Seyit Rızaların vasiyetine bağlı kalan bir Apocu militan olarak uzun yıllar Kürdistan dağlarında kalan ve gerilla yaşamı boyunca Kürdistan halkına büyük hizmetler sunmuş olan değerli komutanımız Baran Dersim, büyük fedakarlıklarla dolu mücadele hayatı boyunca emeği, dürüstlüğü, yiğitliği, gözü pekliği ve fedai duruşuyla ön plana çıkmış olan bir yoldaştı. Genç yaşlarda katıldığı özgürlük mücadelesi saflarında üzerine düşen görevleri yerine getirmede bir an bile olsa tereddüt yaşamamış olan bu yiğit Dersim evladı, Kürdistan’ın birçok bölgesinde görev yürüttükten sonra, son olarak 2013 yılının sonunda tekrardan öz toprakları olan Dersim’in yolunu tuttu. Dersim’de bulunduğu süreç içerisinde yoldaşlık ilişkileri, mütevazı duruşu ve halkçı kişiliğiyle herkesin gönlünü kazanmayı başarmış olan Baran yoldaşın kaybı hareketimiz ve devrim mücadelesi açısından önemli bir şahadettir.
Baran, Erdal, Cîlo ve Botan yoldaşların şahadetinden dolayı, çok değerli şehit ailelerimiz başta olmak üzere tüm yurtsever Dersim ve Kürdistan halkına başsağlığı diliyor, şehitlerimizin yolundan ilerleme sözümüzü bir kez daha tekrarlayarak bu değerli yoldaşlarımızın anılarının özgürlük mücadelesinde yaşatılacağının sözünü veriyoruz. Başta Dersim olmak üzere, tüm yurtsever Kürdistan halkını, bu değerli evlatlarını büyük direniş ruhu temelinde sahiplenmeye çağırıyor, tüm Dersim ve Kürdistan gençliğini mücadelemizin bu tarihi aşamasında Şehit Baranların çizgisinde mücadeleye katılmaya çağırıyoruz.”
4 Gerillanin Kimlik Bilgileri
Komutanlık, yaşamını yitiren gerillaların kimlik bilgilerini de açıkladı. 4 gerillanın kimlik bilgileri şöyle:

Kod Adı: Baran Dersim
Adı-Soyadı: İsmail Aydemir
Doğum yeri: Dersim
Anne – baba adı: Hatice – Murat
Şahadet Tarihi ve Yeri: 16 Eylül 2015 / Dersim
***

Kod Adı: Erdal Reşo
Adı-Soyadı: Abdurrahman Akçin
Doğum yeri: Mardin
Anne – baba adı: Ayşe – Halil
Şahadet Tarihi ve Yeri: 16 Eylül 2015 / Dersim
***

Kod Adı: Botan Gevda
Adı-Soyadı: Sedat Aslan
Doğum yeri: Mersin
Anne – baba adı: Şehristan – Ahmet
Şahadet Tarihi ve Yeri: 16 Eylül 2015 / Dersim
***

Kod Adı: Cilo Kop
Adı-Soyadı: Resul Balıkçı
Doğum yeri: Muş
Anne – baba adı: Sevda – Nizamettin
Şahadet Tarihi ve Yeri: 16 Eylül 2015 / Dersim
No comments