Breaking News

IŞİD üyeleri örgütü bir bir terk ediyor

Uluslararası Radikalleşme ve Siyasi Şiddet Araştırmaları Merkezi (ICSR), IŞİD üyelerinin örgütten ayrılma gerekçelerini incelediği bir rapor yayımladı.

Rapora göre 17 farklı ülkeden IŞİD'e katılan fakat daha sonra örgütten ayrılan 58 kişiyle yapılan görüşmeler yer alıyor.
Görüşmelerin ardından üyelerin örgütü terk etme gerekçeleri dört maddeyle listeleniyor: IŞİD kontrolündeki hayatın acımasız ve hayal kırıklığı yaratan gerçekleri, örgütte kendilerine verilen görevlerin sıkıcı olması, maruz kaldığı şiddet ve örgüt içi yolsuzluk.
Hayal kırıklığına gerekçe olarak IŞİD'in propaganda videolarında vaat edilen lüks yaşam tarzının gerçeği yansıtmadığı gösteriliyor.
Verilen görevleri sıkıcı bulanlar da aktif savaşa dâhil olmamaktan şikâyetçi oluyor ve yabancı savaşçıların sömürüldüğünü söylüyor.
Örgüt içi ırkçılık
IŞİD'den ayrılanlar arasında, örgütün sivillere ve tutsaklara yönelik zulmünü ve bazı savaşçıların da komutanları tarafından öldürülmesi gerekçe gösterenler de var.
Rapora göre IŞİD'den ayrılan bir üye, örgütün Esad hükümetiyle mücadeleden çok diğer Sünni gruplara karşı savaşmasını da eleştiriyor.
IŞİD içindeki tartışmalar ve liderlerin örgüt içindeki 'casuslar ve hainler' konusundaki takıntıların da üyelerin  IŞİD'i terk etme gerekçeleri arasında sayılıyor.
Örgüt içindeki yolsuzluktan şikâyetçi olanlar da yabancı savaşçılara ayrıcalıklı davranılmasını ve ırkçılık yapılmasını eleştiriliyor. Habere göre Hindistan'dan örgüte katılan bir üye 'derisinin renginden dolayı' tuvalet temizleme görevi verildi.
raporun açılış paragrafında, İngiliz bir IŞİD üyesinin ICSR'de görevli araştırmacı Shiraz Maher'i arayıp 'IŞİD'in cihat anlayışının Müslümanların Müslümanlara karşı mücadelesi' olduğunu ve Esad'ın unutulduğunu' söyledi.
Nerinnazad

No comments