Breaking News

Gerilla eylemlerinde 43 asker ve 6 polis öldürüldü


HABER MERKEZİ – AKP ve pollislerinin Kürdistan’da estirdiği teröre etkili eylemlerle misillemede bulunan HPG gerillaları, 19’u Besta’da olmak üzere Kürdistan genelindeki eylemlerde 43 asker ve 6 polisi öldürdü.
Erdoğan ve AKP’nin Küristan halkına dayattığı savaşta HPG güçleri türk ordusu ve AKP polisine etkili darbeler vurdu.
HPG Basın İrtibat Merkezi, gerilla eylemlerine ilişkin yazılı açıklama yaptı.
Yüksekova’da operasyona çıkan askerlere yönelik kapsamlı bir eylem yapıldığını belirten HPG, “10 Ağustos gününden itibaren Hakkari’nin Yüksekova ilçesinden Geliyê Doskî’ye gelen ve Oremar karakoluna giden yol ile Mergê Zerê’den Şıtaza ve Oremar karakoluna giden yollar gerilla güçlerimizin denetiminde bulunmaktadır. 2 Eylül günü TC ordusu bu alanlara yönelik bir operasyon başlatmıştır. Saat 10.00’da TC ordusu Çelareşkê’ye Skorsky tipi helikopterler ile indirmeler gerçekleştirmiştir. Çelareşkê’den Geliyê Doskî’ye girmek isteyen TC ordusunu gerilla güçlerimiz 5 koldan ağır silahlarla etkili bir şekilde vurmuştur. 3 koldan gelen askerler etkili vuruşlar sonucunda ağır kayıplar vermiştir. Bu eylemde 1. koldan 10 asker, 2. koldan 5 asker ve 3.koldan ise 3 asker öldürülmüştür. Eylemden sonra TC ordusu karadan ölü ve yaralılarını kaldırma girişimlerinde bulunmasına rağmen gerilla güçlerimiz TC ordusunun alan girmesine izin vermemiştir. Gerçekleşen çatışmalar akşam saat 19.00’a kadar sürmüştür. Ayrıca eylem ile eş zamanlı TC ordusu çevre karakollardan Geliyê Doski alanını obüs ve havanlarla bombalamıştır” dedi.
HPG gerçekleştirilen diğer eylemlere ilişkin de şunları ifade etti:
“1 Eylül günü saat 16.00’da Şemzinan Tugayında bulunan askerlere yönelik gerilla güçlerimiz bir suikast eylemi gerçekleştirmiş ve 1 asker öldürülmüştür.
28 Ağustos günü Hakkari’nin Şemzinan ilçesinde bulunan Katûna, Helena ve Garê üçgeninde Şemzinan Tugayı karakollarının yolları gerilla güçlerimiz tarafından kontrol altına alınmıştı. Buna karşılık TC ordusu 2 Eylül günü 2 koldan Garê ve Şemzinan Tugayı karakollarından Katûna, Helena ve Garê üçgenine yönelik bir operasyon gerçekleştirmiştir. Ayrıca saat 07.00’de Kobra tipi helikopterler alan üzerinde hareketliliği yaşanmış ve gerilla güçlerimiz tarafından ağır silahlarla etkili bir şekilde vurulması ile Kobra helikopterler geri çekilmek zorunda kalmıştır. Karadan başlatılan operasyonun 1. kolu gerilla güçlerimizin bulunduğu alana girmiş ve kısa süreli bir çatışma yaşanmıştır. Operasyon ile eş zamanlı olarak TC ordusu; savaş uçakları, obüs ve havanlarla Helena, Katûna ve Garê üçgenini, Geniş tepe ve Konserve tepesini bombalamıştır. Buna karşılık gerilla güçlerimiz havanlarla Gare karakolunu hedef alarak etkili vuruşlar gerçekleştirmiştir. Operasyon halen devam etmektedir.
3 Eylül günü saat 00.00’da gerilla güçlerimiz Hakkari’nin Yüksekova – Şemzinan arasında bulunan Qaportê köprüsüne yönelik bir sabotaj eylemi gerçekleştirmiş ve köprü tamamen imha edilmiştir.
2 Eylül günü saat 14.50’de Gerilla güçlerimiz Avaşin alanı sınır hattında bulunan Oremar karakoluna bağlı tepelere yönelik ağır ve ferdi silahlarla bir eylem gerçekleştirmiştir. Gerçekleştirilen bu eylemde 1 tank, 1 havan ve 1 A-4 mevzisi darbelenmiştir.
Baz istasyonu imha edildi
2 Eylül günü saat 21.00’de Van’ın Başkale ilçesine bağlı Albayrak köyünde bulunan Turkcell, Vodafone ve Avea’ya ait bir baz istasyonuna gerilla güçlerimiz tarafından yapılan sabotaj eyleminde baz istasyonu imha edilmiştir.
2 Eylül günü saat 05.45’te Van’ın Başkale ilçesine bağlı Kısımlı karakoluna yönelik gerilla güçlerimiz bir suikast eylemi gerçekleştirilmiş ve 1 asker öldürülmüştür. Eylem sonrası cenaze üzerine gelen askerlerin de hedef alınması sonucu burada da 1 asker öldürülmüştür. Müdahale etmek isteyen A-4 silahının bulunduğu mevzi de yapılan etkili vuruşlar sonrasında darbe almıştır. Ölü askerler skorsky helikopterler ile kaldırılmıştır.
1 Eylül’de Van’a bağlı Miks(Bahçesaray) ilçe merkezinde bir gerilla timimiz, akrep zıhlı aracı saat 19.00’da hedef alarak vurmuştur. Kısa bir çatışmanın ardından araç geri çekilme yapmıştır.
2 Eylül günü saat 13.30’da Siirt’in Kurtalan ilçesine bağlı Bêgendê karakoluna erzak götüren bir araç gerilla timimiz tarafından yakılarak imha edilmiştir.
Besta’da 19 asker öldürüldü
1 Eylül günü Besta’ya bağlı Çiyayê Fıllah alanında göreve giden bir gerilla grubumuza askerler tarafından atılan pusu fark edilmiş ve karşılıklı çatışma akşam saat 19.00’a kadar sürmüştür. Saat 16.00’da keşif uçağı ve 4 Kobra helikopter desteğiyle çatışma alanına müdahale eden TC ordusu, yine Şırnak’a bağlı Gundıkê Mellê ve Çelê Nımêja karakollarından; çatışma alanını obüs ve havan silahları ile vurmuştur. Gerilla gücümüzün yapılan bu yönelime rağmen etkili vuruşlar gerçekleştirmesi sonucu gözle görülen 15 asker ölürken ölü ve yaralı asker sayısı daha fazladır. Ayrıntılı bilgiler daha sonra aktarılacaktır.
2 Eylül günü saat 10.35’te Şırnak Tugayı’nın güvenliğini tutan tepeye Şehit Kamuran timimiz tarafından Besta’da şehit düşen 4 arkadaşımızın anısına yapılan suikast eyleminde net olarak 4 asker öldürülmüştür.
1 Eylül günü akşam saat 22.00’de Şırnak Silopi’ye bağlı Şevasor köyünde Vodafone’a ait bir baz istasyonuna Gerilla Güçlerimiz tarafından yapılan sabotaj eyleminde baz istasyonu imha edilmiştir.
Kobra bombardımanı sonucu çıkan yagınlar sürüyor
2 Eylül günü saat 16.00 ile 17.00 arası Siirt Perwari’ye bağlı Ebubekira köyünün 2 Kobra helikopter tarafından vurulması sonucu arazide çıkan yangın devam etmektedir.
2 Eylül günü saat 19.00’da Siirt Garısa’ya bağlı Tirya ve Xerxol karakollarının ağır silahlarla araziyi bombalamaları sonucu arazide çıkan yangın halen devam etmektedir. Ayrıca Sirya karakolu da Herekol alanını obüsler ile vurmuştur.
2 Eylül günü saat 11.00’de Bingöl’ün Genç ilçesine bağlı Bawanê karakolu, etrafındaki araziyi yakmıştır. Çıkan yangın halen devam etmektedir.
2 Eylül günü saat 12.00’de Amed Lice’ye bağlı Korxê karakoluna gerilla güçlerimiz tarafından bir suikast eylemi gerçekleştirilmiş ve burada net olarak 1 asker öldürülmüştür. Yine karakolda bulunan bir konteyner ve bir kule de ağır ve ferdi silahlar ile etkili bir şekilde vurulmuş fakat buradaki ölü ve yaralı asker sayısı netleştirilememiştir. Eylemden sonrası 15 dakika boyunca asker A-4 silahları ile çevresini taramıştır.
2 Eylül günü saat 20.00 ile 22.00 arasında Bingöl Çewlik – Amed arası bir güzergâhta gerilla güçlerimiz kimlik kontrolü yaparak halkı süreç hakkında bilgilendirme faaliyeti yürütmüştür.
2 Eylül günü Bingöl’ün Genç ilçesine bağlı Suveren karakolu etrafındaki arazi askerler tarafından yakılmış ve bu yangın halen devam etmektedir.
2 Eylül günü saat 07.00 ile 08.30 arası TC ordusu, 6 skorsky helikopter ile Karas, Lice ve Hani üçgeninde bulunan Zerga tepesine indirmeler yapmıştır.
-30 Ağustos günü saat 21.30’da Bingöl’ün Genç ilçesine bağlı Yayla alanında bulunan Turkcell’e ait bir baz istasyonu gerilla güçlerimiz tarafından yakılarak imha edilmiştir.
Şehit Dersim anısına eylem
2 Eylül günü saat 10.00’da gerilla güçlerimiz tarafından Şehit Dersim arkadaşımızın anısına Bitlis’e bağlı Kanakder karakoluna eş zamanlı suikast eylemleri gerçekleştirilirken karakol nizamiyesi de ferdi silahlarla vurulmuştur. Gerçekleştirilen eylemde 2 asker öldürülürken 1 asker de yaralanmıştır. Eylem alanı saat 12.30 – 12.30 arası Kobra tipi helikopterler ile yoğun bir şekilde vurulmuştur. Skorsky tipi helikopterler ise ölü ve yaralılarını kaldırmıştır. Bu alanda saat 14.30’a kadar 4 insansız hava aracı keşif uçuşu yapmıştır. Kobra helikopterlerin saldırıları sonucu arazide çıkan yangın halen sürmektedir.
Elazığ’da 6 polis öldürüldü
Şehit Rojhat Batman hamlesi çerçevesinde geliştirilen eylemlerimiz kapsamlılaşarak sürmektedir; 2 Eylül günü saat 20.15’te Şehit Destan ve Şehit Fırat intikam timlerimiz tarafından Elazığ’a bağlı Kovancılar’da bulunan Emniyet binasına bir eylem düzenlenmiştir. Emniyet binası ve önünde toplu bulunan polisler 2 koldan yakın mesafeden B-7 ve BKC silahlarıyla vurulmuş, yine roketatar silahlarıyla da nöbet kulübeleri vurulmuştur.  Burada net olarak 6 polis ölürken çok sayıda polis de yaralanmıştır. Eylem ardından çok sayıda ambulans olay yerine gelerek ölü ve yaralıları kaldırmıştır. Bu eylem Şehit Fırat, Şehit Destan, Şehit Cihan ve Şehit Ekin Van arkadaşlarımız anısına yapılmıştır.
17 Ağustos’tan itibaren gerilla güçlerimiz tarafından sürdürülen Dersim – Erzincan ve Dersim – Ovacık yol denetim eylemi devam etmektedir. Bu yol güzergâhında kimlik kontrolleri ile birlikte süreç hakkında bilgilendirmeler de yapılmaktadır.
İsmail Tatar adlı kontra cezalandırıldı
27 Ağustos günü akşam saatlerinde Şırnak’ın Silopi ilçe merkezinde 4 gerillanın şahadetine neden olan ve birçok yurtsever insanın katledilmesinde rol üstlenmiş olan İsmet Tatar adlı kontra ve oğlu, HPG güçlerimize bağlı bir birim tarafından yapılan eylem sonucu öldürülmüştür.

No comments