Breaking News

YPG: Kobanê ve Til Temir'de 48 IŞİD' li öldürüldü

YPG Basın Merkezi, Kobanê ve Til Temir bölgelerinde IŞİD örgütünün artan saldırıları sonucunda yaşanan çatışmalara ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı.
YPG Basın Merkezi, Kobanê ve Til Temir’de IŞİD saldırılarının püskürtüldüğünü ve çatışmalarda bazı stratejik tepelerin ele geçirilerek 48 IŞİD'linin öldürüldüğünü bildirdi. YPG ayrıca yaşanan çatışmalarda 8 YPG’li ve 1 Burkan El-Fırat savaşçısının da şehit düştüğünü kaydetti.

IŞİD örgütünün saldırıları sonucunda Kobanê’nin güney ve güneybatısında şiddetli çatışmaların yaşandığı belirtilen açıklamada şu bilgiler verildi:

“örgüt üyelerinin dün sabah saatlerinde Kobanê’nin güneydoğusunda bulunan Til Ebrê ve Girê Sor alanlarına saldırması ardından başlayan çatışmalar dün öğlenden sonra sonlanmıştır. Çatışmaların bitmesi ardından güçlerimiz alanda bir operasyon başlatmıştır. Zerkotek köyü ve çevresinde tamamlanan operasyon Til Ebrê ve Girê Sor alanlarında devam etmektedir. Bu alandaki çatışmalarda çok sayıda IŞİD'li öldürülmüş ve yaralanmıştır. Öldürülen IŞİD üyelerinin 5’inin cenazesi güçlerimizce ele geçirilmiştir. Fedai duruşlarıyla çete saldırılarının püskürtülmesinde önemli rol oynayan 6 yoldaşımız ve 1 Burkan El Fırat savaşçısı yoldaşımız kahramanca savaşarak şehadete ulaşmıştır.”

Kobanê’nin güneyinde de IŞİD'in iki ayrı noktada saldırı düzenlediğini belirten YPG Basın Merkezi, “Güçlerimizin Sina köyü kavşağındaki noktalarını hedefleyen ilk saldırı şiddetli çatışmalar ardından püskürtülmüştür. Bu alandaki çatışmalarda tespit edilebilen 9 Örgüt üyesi öldürülmüştür. Güçlerimiz bu alanda örgüte ait 5 adet Kalaşnikov silahı, 24 adet şarjör ve 1.500 adet mermisi, 2 adet B7 roketatar, 1 adet BKC, 13 adet el bombası ve 6 adet raxt ele geçirmiştir.” denildi.

YPG, yaptığı açıklamada, Metrês köyüne yönelik dün öğlenden sonra düzenlenen saldırı ardından başlayan çatışmaların bugün sabah saatlerine dek aralıksız bir şekilde devam ettiğini bildirdi. Yoğun ve şiddetli çatışmalar ardından bu örgütün saldırısının da püskürtüldüğü kaydedilen açıklamada devamla “7 örgüt üyesinin öldürüldüğü bu çatışmalar ardından IŞİD üyelerinin alandan kaçmak zorunda kalmıştır. Güçlerimiz bu alanda 2 örgüt cenazesiyle birlikte örgüt ait 2 adet Kaleşnikov silahı, 10 adet şarjör ve 400 adet mermisi, 1 adet Bruno tüfek ve 1 adet el bombası ele geçirmiştir. ” ifadeleri kullanıldı.

YPG BasınMerkezi, açıklamasında ayrıca Cizîrê Kantonu’nun batı sınır hattında YPG-YPJ güçleri ile IŞİD örgütü arasında yaşanan çatışmaların devam ettiğini ve IŞİD üyelerinin 5 büyük saldırısının püskürtüldüğünü açıkladı.

Açıklamada şöyle denildi:

“Dün gece güçlerimiz IŞİD üyelerinin denetiminde bulunan iki ayrı stratejik tepeye yönelik bir operasyon düzenlemiştir. Til Temir’in 17 km batısında bulunan taş ocakları bölgesinde bulunan tepeler kısa sürede çetelerden temizlenerek özgürleştirilmiştir.

Güçlerimizin tepeleri ele geçirmesi ardından, IŞİD üyeleri tepeleri geri almak için gece boyunca 2 saldırı düzenlemiştir. Bugün sabah saatlerinde de çete grupları zırhlı araç ve ağır silah desteğinde aynı bölgede 3 ayrı büyük saldırı düzenlemiştir. Tüm saldırıları püskürtülen örgüte ağır darbeler vurulmuştur. Adı geçen alanlarda şu ana kadar tespit edilebilen 27 örgüt üyesi öldürülmüştür. örgüte ait çok sayıda cenaze güçlerimizin denetiminde bulunmaktadır. Bu alandaki operasyon ve yaşanan çatışmalarda kahramanca savaşan 2 savaşçımız şehit düşmüştür.”No comments