Köy meydanına ‘Şehîd Rênas Amed’ adı verildi

DIRBÊSIYÊ – Dirbêsiyê’ye bağlı Qermanê köyü sakinleri köydeki meydanın ismini “Şehit Rênas Amed” olarak değiştirdi.

Dirbêsiyê’ye bağlı Qermanê köyü sakinleri Halk Belediyesinin yardımı ile köyün eski meydanının da yeni bir kavşak inşa edip üzerine, şehitlerin resimleri ve Kürt bayrakları astı. Ayrıca köy sakinleri köyün eski meydanının ismini de “Şehit Rênas Amed” olarak değiştirdi.
Meydanın isminin değiştirilmesi vesilesi ile düzenlenen törene, Şehit Rênas Amed’in ailesi, köy sakinleri, barış anneleri ve kurum temsilcileri katıldı. Saygı duruşu ile başlayan törende meydanın açılış kurdelesi Şehit Amed’in annesi Ruqeya Mihemed Şêq tarafından kesildi. Daha sonra duygularını dile getiren anne Ruqeya oğlu Rênas ve bütün devrim şehitlerini anarak, “Rojava zaferi bütün Kürdistan’ın zaferidir” dedi.
Daha sonra Köy Komün Üyesi Şêx Dawid, meydanın açılmasında emeği geçen Dirbesiyê belediyesi ve her kese teşekkür etti.
Tören çekilen halayla son buldu.
Rênas Amed kimdir
Şehit Mehemed Şad (Rênas Amed), Rojava devrimi başladığında Bakurê Kürdistan’dan gelip devrime katılmış, 31 Ekim 2014’te Kobanê direnişi sırasında yaşamını yitirerek şehitler kervanına katılmış.
(lg)
ANHA

Yoldas Guzelyildiz

Hello my name is Zagros. I am Kurdish I have created this site since 2014 to inform people who interest Syrian Kurds. My site will help you to learn about the situation of the civil and military Rojava with known sources. Thank and do not forget to comment!

No comments:

Post a Comment