Breaking News

‘Kobanê; zalime başkaldırının sembolü’

RUHA -Kobanê direnişine destek vermek için topladıkları yardımları Suruç Belediyesi'ne teslim eden DİDF (Almanya Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu) heyeti, nöbet eylemlerinin devam ettiği Mehser Köyü'nü ziyaret etti. DİDF yetkilileri “Kobanê sadece Kürtler için değil tüm insanlık için zalime başkaldırının sembolü oldu” dedi.

70’inci gününe giren Kobanê direnişine destek vermek ve DAIŞ saldırıları nedeniyle Kobanê'den göç eden yurttaşların ihtiyaçlarını yerinde tespit etmek için ikinci kez Urfa'nın Suruç ilçesine gelen Almanya Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF ) heyeti, direniş nöbeti eylemcilerine destek vermek için Mehser Köyü'ne geldi. Genel Başkan, Yürütme Kurulu üyeleri ile birlikte 7 kişiden oluşan heyet, Kobanê'den göç etmek zorunda kalan Rojavalı yurttaşlar için Avrupa'nın çeşitli kentlerinden topladıkları yardımları Suruç Belediye'sine teslim ederken, Mehser Köyü'nde devam eden nöbet eylemine katıldı.
'Kobanê başkaldırının sembolü oldu'
DİDF olarak Almanya'da "Bir günümüz Kobanê için" şiarıyla kendilerine bağlı bütün çalışmalar yürüttüklerini belirten Genel Başkan Genel Başkan Zeynep Sefariye Ekşi, DAIŞ çetelerinin vahşeti karşısında gelişen büyük direnişe destek vermek için birçok yerde yapılan eylem ve etkinliklerde toplanan yardımları Kobanê halkına destek sunmak üzere Suruç'a geldiklerini ifade etti. Kobanê'de savaşanların veya burada direnenlerin sadece kendileri için savaşmadıklarının bilincinde olduklarını kaydeden Ekşi  "Onların savaşı dünyanın tüm zalimliğine karşı, IŞİD canavarı nezdinde herkes bir şeyler yapmak istiyor ve Kobanê savaşçıları bunun sembolü oldu. Ezilenin, yoksulun, fakirin zalime başkaldırmanın sembolü oldu. Bu açıdan da Kobanê'de direnen savaşçılara da buradan selam göndermek bizi mutlu ediyor. Bu kazanımların, Kobanê de ki zaferin daha da büyümesi için önümüzde ki süreçte de federasyon olarak elimizden geleni yapacağız" diye konuştu. 
'YPJ'li kadınlar esarete karşı başkaldırının sembolüdür'
Kobanê'de savaşan kadın savaşçıların bütün dünyada esarete karşı başkaldırının sembolü haline geldiğinin altını çizen Ekşi "Kobanê'de direnen kadınlar sayesinde "jin" kelimesini bütün dünya öğrendi. YPJ'ye ve mücadeleye bu anlamda dünya kadınlarının selamlarının çok yüksek sesle iletilmesi gerekiyor. Onun için bizde Avrupa'da bütün 25 Kasım eylemselliklerinde Kürt kadınlarının mücadelesine adayacak ve IŞİD vahşetini tüm dünyaya teşhir edilmesini sağlamaya çalışacağız" dedi.
‘İnsanî değerler savunuluyor’
DİDF Yürütme Kurulu Üyesi Hüseyin Avgan ise tüm dünyanın, Rojava'nın Ortadoğu'da ki demokrasi mücadelesi için öneminin farkında olduğunu belirterek  "O anlamda Rojava'nın kalbi olan Kobanê'nin her şart altında ayakta kalması ve kazanması aslında sadece Kürt hareketi açısından değil, insani değerlerin savunulması açısından da yeni bir gerçek yaşamın Ortadoğu'da inşa edilebilmesinin örneklerinden biridir" dedi. Bütün olanaklarıyla destek vermeye çalıştıkları Kobanê’nin her şart altında kazandığını ifade eden Avgan,  bunun ilerletilerek büyütülmesi gerektiğine vurgu yaparken, " Artık bütün Ortadoğu’ya örnek olabilecek, bu topraklarda da insanların özgür, eşitçe, din, dil, ırk ayrımı gözetmeden bütün insanların eşit yaşayabileceğinin modeli olan bu yaşam biçimini her tarafta yaygınlaştırmak gerekiyor. Ancak bu şekilde bu saldırılar durabilir. Yeni Kobanêler’in yaşanmaması buna bağlı" diye konuştu.
(ekip/fk/aç)

No comments