Breaking News

Kobanê’de son durum

YPG Basın Merkezi DAİŞ çetelerinin Kobanê’nin güney ve doğu cephelerinin yanı sıra Mürşitpınar Sınır Kapısı’nın olduğu bölgeden saldırı düzenlediğini açıkladı. Çetelerin saldırılarına karşı YPG güçlerinin büyük bir direniş sergilediğini duyurdu.
Yazılı bir açıklama yapan YPG Basın Merkezi, DAİŞ çetelerinin Kobanê’yi işgal etmek amacıyla başlattıkları saldırının 75’inci gününde devam ettiğini belirtti. Çete gruplarının Rakka, Minbic gibi önemli merkezlerden yaptığı takviye güç ve ağır silah desteğiyle dün geceden bu yana Kobanê’nin güney ve doğu cephelerinden saldırı düzenlediğini belirten YPG Basın Merkezi, “Bugün sabah saatlerinde sınırın kuzeyinden dolaşarak Mürşitpınar sınır kapısından da saldırı düzenleyen çetelere karşı güçlerimiz tüm cephelerde büyük bir direniş sergilemektedir” dedi.
Bugün sabah saat 05:00’da çete gruplarının Kobanê ile Kuzey Kürdistan arasında bulunan Mürşitpınar Sınır Kapısı’ndan bomba yüklü bir araç ve 2 ayrı intihar saldırganıyla saldırı düzenlediğini belirten YPG Basın Merkezi’nin açıklaması şöyle:
“Yine sınırın Türkiye tarafında bulunan ve sınır kapısının doğusuna düşen buğday depoları bölgesinden sızarak güçlerimizi arkadan vurmaya çalışmıştır. Sınır kapısında bomba yüklü bir araç ve iki ayrı DAİŞ çetesi kendini patlatmıştır. Patlamalar ardından saldırıya geçen çete gruplarıyla güçlerimiz arasında şiddetli, göğüs göğüse çatışmalar yaşanmıştır. Sınır kapısı bölgesindeki saldırı püskürtülürken, buğday depoları hizasındaki çatışmalar devam etmektedir. Doğu cephesinde Sukul Hal, Azadi Meydanı ve Asayiş çevresinde de şiddetli ve göğüs göğüse çatışmalar yaşanmaktadır.
Çete grupları dün gece güney cephesinde 3 tank ve ağır silah desteğinde bir saldırı başlatmıştır. Saldırı esnasında bu cephede de 2 bomba yüklü araçla saldırı düzenlenmiş, her iki araç da güçlerimiz tarafından patlatılarak imha edilmiştir. Saldırılara sert karşılık veren güçlerimiz çete gruplarını püskürtmüş ve karşı saldırıya geçmiştir. Bu bölgede bir kademe ilerleyen güçlerimiz, bazı stratejik noktaları ele geçirmiştir. Bu bölgede çetelere ait 2 adet tank imha edilmiş, fakat çetelerin ölü ve yaralı sayısı tespit edilememiştir. Bu cephede de çatışmalar yoğun bir şekilde devam etmektedir.
Tüm şiddetiyle süren çatışmalar hakkında bilgiler netleştikçe kamuoyuyla paylaşılacaktır.”

No comments