Breaking News

YPG Kobanê’deki son durumu açıkladı

YPG, DAİŞ çetelerinin dün sabah saatlerinde Türkiye sınırından ve tüm doğu cephesinden gerçekleştirdikleri saldırıların püskürtülerek, çetelere ağır kayıplar verdirildiğini bildirdi. Son 24 saat içinde yaşanan çatışmalarda 83 çete öldürüldü, Doğu Botan mahallesi de özgürleştirildi. Yine çetelerin saldırılarında kullandığı 3 tank  imha edildi.
YPG Basın Merkezi, Kobanê’de yaşanan çatışmaların sonuçlarını açıkladı. DAİŞ çetelerinin Kobanê’yi işgal etmek amacıyla başlattıkları saldırıların 76. gününde de devam ettiğini belirten YPG, “Dün sabah saatlerinde Türkiye sınırından ve tüm doğu cephesinde düzenlenen saldırıları püskürterek çetelere ağır kayıplar verdiren YPG/YPJ savaşçılarımız güney cephesinde Kobanê işgali boyunca gerçekleştirilen en kapsamlı operasyonu gerçekleştirmiştir. Çete gruplarını kentin en güney ucunda yer alan Hastane bölgesine kadar gerileten güçlerimizin 24 saat süren operasyonu ardından Doğu Botan mahallesi özgürleştirilmiştir” dedi.
TÜRKİYE TOPRAKLARINI KULLANARAK SALDIRDILAR
“Dün sabah saatlerinde DAİŞ çetelerinin Türkiye topraklarını kullanarak Mürşitpınar sınır kapısı ve TMO buğday ambarları bölgesinden düzenlediği saldırılar ardından bölgede başlayan çatışmalar gece saatlerine dek aralıksız bir biçimde devam etmiştir” denilen açıklamada şunlar belirtildi:
“Çeteler sınır kapısında 1 paletli panzer aracı ve 2 kişiyle, yine buğday ambarları bölgesinde de 1 araçla intihar saldırısı düzenlemiştir.
Bu saldırılar ardından güçlerimiz sınırın kuzeyinden saldırı düzenleyen çetelere müdahale etmiştir. Akşam saatlerine kadar Türkiye sınırı içinde çete gruplarıyla çatışan güçlerimiz, çeteleri kademeli olarak sınır kapısı ve buğday ambarları bölgesinden çıkartmıştır. Daha sonra buğday ambarlarının hemen doğusunda bulunan köprü bölgesinden de temizlemiştir. Güçlerimizin operasyonundan kaçan 35 civarındaki çete üyesi buğday ambarlarının doğusuna doğru Türkiye topraklarından yaklaşık 2 km ilerleyerek tekrar Kobanê tarafına geçiş yapmıştır. Güçlerimiz çete gruplarının tümünün bölgeden temizlenmesi ve alanda tam hakimiyet sağlanması ardından gece saat 01.00’de Kobanê’deki görev noktalarına geri dönmüştür.
Bu bölgedeki çete saldırıları püskürtülürken tespit edilebilen 15 çete üyesi öldürülmüştür. Çetelere ait 5 adet kaleşnikof silah ele geçirilmiştir. Çetelere ait 5 cenaze güçlerimizin denetiminde bulunmaktadır.”
YPG  Basın Merkezi, Mürşitpınar sınır kapısında düzenlenen patlamalar ve ardı sıra yaşanan çatışmalarda 11 YPG, 1 Şemsî Şîmal savaşçısı ile 1 asayiş görevlisi ve 3 sivil vatandaşın yaşamlarını yitirdiğini kaydetti.
DOĞU BOTAN MAHALLESİ ÖZGÜRLEŞTİRİLDİ
Çete grupları eş zamanlı olarak doğu cephesinde Sukul Hal, Belediye caddesi ve güneydoğu cephesindeki Azadi Meydanı çevresinde de bir saldırı başlattığını ifade eden YPG, “Azadi Meydanı’nda bomba yüklü bir araçla düzenlenen intihar saldırısı güçlerimizin müdahalesiyle boşa çıkarılmıştır. Bu cephedeki çatışmalarda tespit edilebilen 12 çete üyesi öldürülmüştür.
Güçlerimizin 28 Kasım akşamı başlattığı ve 29 Kasım gece saatlerine kadar aralıksız bir biçimde süren operasyonla çetelerin güney cephesindeki etkinliği kırılmış, çete grupları kent sınırına kadar sürülmüştür. Çetelerin işgali altında bulunan Doğu Botan mahallesini özgürleştiren güçlerimiz, çetelere ağır darbeler vurmuştur. Güçlerimizin operasyonunu engellemek üzere bu alanda 2 bombalı araçla düzenlenen 2 intihar saldırısı da boşa çıkarılmıştır. Çetelerin saldırılarında kullandığı 3 tank imha edilmiştir. Yine dün geceyarısı Termik yolu üzerinde çetelere ait 1 adet motorsiklet üzerindeki çetelerle birlikte imha edilmiştir.
Operasyon boyunca güney cephesinde ve Doğu Botan mahallesinde tespit edilebilen 47 çete üyesi öldürülmüş, 3 çete de yaralanmıştır. Çetelere ait 5 kaleşnikof silah ele geçirilmiştir” dedi.
ÇETELERE EYLEM
Batı cephesinde de dün gün boyu Izea, Mezra Erbûş ve Mimeta köyleri çevresinde konumlanan çete gruplarına yönelik eylemler düzenlendiğini kaydeden YPG, bu eylemlerde en az 9 çetenin öldürüldüğünü açıkladı.
YPG, son 24 saat içinde yaşanan çatışma ve düzenlenen operasyonlarda tespit edilebilen toplam 83 çete öldürüldüğünü duyurdu.

No comments