Breaking News

Peşmerge 59 köyü daha IŞİD'den temizledi

Peşmerge güçlerinin, Kürdistan toprakları olup, 140. madde gereğince tartışmalı bölgelerde kalan Diyala iline bağlı 59 köyü terör örgütü IŞİD'den geri aldığı bildirildi.

Bölgedeki Peşmerge komutanlarından İskender Seyit Osman, yaptığı açıklamada, "Diyala'nın Hemrin Dağı eteklerindeki 59 köyü kurtardık. Şu an bulunduğumuz yer Tolan köyüdür. IŞİD, daha önce Celavle ve Sadiye'ye saldırırken bu köyü üs olarak kullanıyordu" dedi.

IŞİD tehdidi nedeniyle aylar önce yerel halkın bölgeyi terk ettiğini aktaran Osman, söz konusu köylerin hala boş olduğunu söyledi. Peşmergenin, 59 köyü kontrolüne almasıyla Diyala'daki tüm tartışmalı kürd toprağı olan bölgelerin, Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin denetimine geçtiğini aktaran Osman, Hemrin Dağı'nın da Bedir Tugayları'nca ele geçirildiğini sözlerine ekledi.

Öte yandan yerel yetkililer, IŞİD militanlarının, kaçarken cesetleri Hemrin Göleti'ne attığını ileri sürdü. Göletten küçük sandallarla karşıya geçmek isteyen bazı yaralı militanların da boğularak öldüğü iddia edildi.
Nerinaazad

No comments