Breaking News

YPG: Saldırılar kırıldı çatışmalar sürüyor

HABER MERKEZİ –  YPG Basın Merkezi DAIŞ çetelerin bu sabahtan itibaren Kubanêye yönelik saldırılarına ilişkin açıklamada bulundu. Çetelerin Mürşitpınar sınır kapasında iki bomba yüklü araçla intihar saldırısı düzenlediklerini söyleyen YPG çete saldırılarının iki noktada püskürtüldüğünü ancak çatışmaların devam ettiğini bildirdi.
DAIŞ çetelerinin Kobanê'yi işgal etmek amacıyla başlattıkları saldırılar 75. gününde devam etmektedir denilen YPG açıklamasında, “çete grupları, Rakka, Minbic gibi önemli merkezlerinden yaptıkları takviye güç ve ağır silah desteğiyle dün geceden beri Kobanê'nin güney ve doğu cephelerinden saldırı düzenlemektedir” dedi. DAIŞ çetelerinin saldırılarına karşı güçlerinin  büyük bir direniş içinde olduğunu söyleyen YPG çetelere ağır darbeler vurduklarını belirtti.
Çetelerin sabah saatlerinde sınırın kuzeyinden dolaşarak Mürşitpınar sınır kapısından da saldırı düzenlediklerini ifade eden YPG açıklamasında şunları söyledi, “Bugün sabah saat 05.00'da çete grupları Kobanê ile kuzey Kürdistan arasında bulunan Mürşitpınar sınır kapısından bomba yüklü bir araç ve 2 ayrı intihar saldırganıyla bir saldırı düzenlemiştir. Yine sınırın Türkiye tarafında bulunan ve sınır kapısının doğusuna düşen buğday depoları bölgesinden sızarak güçlerimizi arkadan vurmaya çalışmıştır. Sınır kapısında bomba yüklü bir araç ve iki ayrı DAIŞ çetesi kendini patlatmıştır. Patlamalar ardından saldırıya geçen çete gruplarıyla güçlerimiz arasında şiddetli, göğüs göğüse çatışmalar yaşanmıştır. Sınır kapısı bölgesindeki saldırı püskürtülürken, buğday depoları hizasındaki çatışmalar devam etmektedir. Doğu cephesinde Sukul Hal, Azadi Meydanı ve Asayiş çevresinde de şiddetli ve göğüs göğüse çatışmalar yaşanmaktadır.
Çete grupları dün gece güney cephesinde 3 tank ve ağır silah desteğinde bir saldırı başlatmıştır. Saldırı esnasında bu cephede de 2 bomba yüklü araçla saldırı düzenlenmiş, her iki araç da güçlerimiz tarafından patlatılarak imha edilmiştir. Saldırılara sert karşılık veren güçlerimiz çete gruplarını püskürtmüş ve karşı saldırıya geçmiştir. Bu bölgede bir kademe ilerleyen güçlerimiz, bazı stratejik noktaları ele geçirmiştir. Bu bölgede çetelere ait 2 adet tank imha edilmiş, fakat çetelerin ölü ve yaralı sayısı tespit edilememiştir. Bu cephede de çatışmalar yoğun bir şekilde devam etmektedir.
Tüm şiddetiyle süren çatışmalar hakkında bilgiler netleştikçe kamuoyuyla paylaşılacaktır.”
(de/aç)

No comments