Breaking News

Tanıklar anlatıyor: Türkiye’den geldiler

Sabah erken saatlerde IŞİD çeteleri tarafından Türkiye toprakları kullanılarak, Mürşitpınar Sınır Kapısı üzerinden Kobanê’ye yaptıkları saldırının ayrıntıları belli olurken olayın canlı tanıkları, Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün yalanını açığa çıkardı. Olayın görgü tanığı olan asayiş görevlisi İsmail, şunları anlattı: “Araç hızla sınır kapısından geçtikten sonra infilak etti. Türkiye’nin akrepleri (zırhlı araç) de vardı orada. DAİŞ üyeleri onların arasından geliyordu. Yaralı bir arkadaşımı bu tarafa getirince, bu binanın üzerine çıktım ve bir DAİŞ üyesinin o tarafta ağacın üzerinden ateş ettiğini gördüm ve ben de ona ateş ettim.”
Araba oradan geldi
Bir diğer asayiş görevlisi Elî ise, “Saat 04.00’dan itibaren Mahser köyünden batıya doğru olan bütün sınır hattında elektrikler kesildi. Bu arada, araba Türkiye tarafından geldi” dedi.
Patlamada yaralanan Mihemed Heqî isimli asayiş görevlisi ise, yaşananlara ilişkin şu bilgileri verdi: “Nöbete gittiğimde zincir sesi duydum bir ara. Sesin olduğu tarafa baktığımda, Türkiye tarafından bir aracın kapıdan geçerek bize doğru geldiğini gördüm. Bizim tarafa geçtikten sonra sokağı döndü ve infilak etti. Ondan sonra evler üzerimize yıkıldı ve ne olduğunu anlamadık. Gerisini bilmiyorum. Aracın sadece bizim kapıyı devirme sesini duydum diğer kapıları duymadım. Türkiye’nin akrepleri de ötede duruyorlardı. Onların yanından geldi araç. Aynı zamanda orada 50’ye yakın DAİŞ üyesi vardı. Sonra zaten silonun üzerine çıkıp kanaslarını kurdular. Araç askeri bir araçtı. Yeşil renkliydi. Üzerinde doçka da vardı. Türkiye’den girerken gördüm. Bizim kapıya gelene kadar baktım”
Olayın bir diğer görgü tanığı olan Doktor Menav Kitkanî de şunları söyledi: “Nöbet için aşağıya indim. Yakınımıza düşen bir havan vardı. Nereye düştü diye bakmaya çalışırken, o esnada palatlı bir araç kapıyı geçerek, binamızın arkasında infilak etti. Türkiye’den geldiğini kendi gözlerimle gördüm ve onların araçlarının renginde bir araçtı.”

No comments