Breaking News

Hesekê şehitleri için 3 günlük yas ilan edildi

HABER MERKEZİ – Rojava Kantonları Genel KoordinasyonuHesekê saldırılarını lanetleyerek bunun korkakça bir saldırı’ olduğunu belirtti. Hesekê şehitlerini “Newroz şehitleri” olarak ilan eden Koordinasyon, Rojava’nın Cizîrê Kantonu’nda  3 günlük yas ilan etti.
Rojava Kantonları (Cizîrê, Kobani, Efrîn özerk yönetimleri) Genel Koordinasyonu, Hesekê’de dün gerçekeleşn bombalı saldırılara ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı.
Halkın en kutsal ve en değerli bayramını kutlarken DAIŞ çetelerinin barbaraca bir salsdırı gerçekleştirdiğine dikkat çekilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:
“DAIŞ çeteleri, çoğunluğu çocuk ve kadın olan sivil yurttaşlara karşı barbarca saldırı geliştirmiş, insanlık değerlerine karşı kinini sergilemiştir.
Çetelerin Kobanê, Til Hemîs ve Til Berak savaş cephelerinde kırılmasından sonra gerçekleşen bu saldırı sonucunda Newroz bayramını kutlayan onlarca sivil şehit düşmüş, yüzlercesi de yaralanmıştır.ˮ
Açıklamanın devamında “Rojava Kantonları Genel koordinasyonu olarak karanlık odaklarca sivil halka dönük planlanan bu vahşi saldırı lanetliyoruz” denilerek saldırıda yaşamını yitirenler “2015 Newrozu Şehitleri” olarak adlandırıldı.
Açıklamada ayrıca şehitler için Cizîrê kantonu’nda 3 günlük yas ilan edildiği belirtildi.
Açıklamanın sonunda Rojava Kantonları Genel Koordinasyonu, şehit ailelerine ve Kürdistan halkına bağsağlığı, yaralılara da acil şifalar dileğinde bulunarak şehitlerin mücadelesine bağlılık sözü verdi. Genel Koordinasyon tüm halkı da cenaze törenlerine katılıp şehit ailelerinin yanında durmaya çağırdı.
 (aç)
ANHA

No comments