Breaking News

IŞİD’den takas teklifine red

Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) Irak Parlamentosu üyesi Rebwar Taha, esir peşmergeler ile IŞİD’lilerin takas edilmesi teklifinin, örgüt tarafından reddedildiğini söyledi.Rebwar Taha, “Kürt milletinin, dünyanın en korkunç örgütüne karşı vatan ve toprak savaşı içinde olduğunu” belirtti.

Ellerindeki peşmergelere ilişkin olarak IŞİD örgütüne sunduklarını üç seçeneğin reddedildiğini söyleyen Rebwar Taha, “Peşmerge Güçleri’nin elindeki esirlerle takas, veya IŞİD’lilerin cesetleriyle takas, ayrıca para karşılığında serbest bırakmalarını talep ettik” dedi.

Parlamenter Rebwar Taha, bu seçeneklerin Kürt siyasi liderliği tarafından planlandığını kaydetti.

Irak Parlamentosu Başkan Yardımcısı Aram Şeyh Muhammed, IŞİD örgütünün alıkoyduğu peşmergeler için pes etmeyeceklerini belirterek, “ IŞİD örgütünün bu konuda müzakerede bulunacağını sanmıyorum. Çünkü onların gözünde insanın hiçbir değeri yok” dedi.

Aram Şeyh Muhammed, “Kürdistan Bölgesi kurumlarının, peşmergelerin salıverilmesi konusunda en ufak bir eksiklikleri yok. Ancak örgütün sözünde ve özünde doğruluk da yok” diye konuştu.

IŞİD örgütü, 19 Mart’ta sosyal paylaşım sitelerinde kafesler içerisinde görüntülediği 21 peşmergeden 3’ünü şehit etmişti.

RUDAW

No comments