Breaking News

Rusya: Türkiye özür dilemedikçe Putin'le görüşme yok

Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan gelen görüşme talebini reddettiğini duyurdu.

Açıklamayı Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Yuriy Uşakov yaptı. “Erdoğan son iki gündür Putin’le telefon görüşmesi yapmak istiyor, bu talepler Başkan Putin’e iletildi” diyen Uşakov, Türkiye'nin düşürülen Su-24 tipi savaş uçağı nedeniyle Rusya'dan özür dilemedikçe Putin'in görüşme taleplerini kabul etmeyeceği belirtildi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan France 24'e verdiği röportajda, Rus uçağının sınır ihlali yaptığı gerekçesi ile düşürülmesinin ardından Putin'i aradığını fakat kendisine ulaşamadığını söylemişti. Ancak Erdoğan'ın bu açıklamaları ilk olarak Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov tarafından yalanmış, arından da Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov Erdoğan'ın olaydan 7-8 saat sonra telefon açtığını söylemişti.
Uşakov, Erdoğan’ın, Putin'le Paris'te görüşmek için yaptığı talebe de Kremlin tarafından henüz olumlu yanıt verilmediğini açıkladı. Erdoğan bugün ise 30 Kasım'da Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenecek 2015 Dünya İklim Zirvesi kapsamında Putin ile ikili bir görüşme gerçekleştirmek istediğini söylemişti.

No comments