Breaking News

YPG, Cezaa operasyonunun sonuçlarını açıkladı

YPG Basın Merkezi, haftalardır yoğun çatışmaların yaşandığı Cezaa’da YPG birliklerinin dün gece IŞİD çetelerine karşı bir dizi eylem gerçekleştirdiklerini duyurdu. Eylemler sonucunda IŞİD çetelerinin Cezaa’dan çıkarıldığı kaydedilirken, çıkan çatışmalar 36 çetenin öldürüldüğü belirtildi.
YPG Basın merkezi, IŞİD çetelerinin Cezaa’ya dönük 19 Ağustos günü başlattığı saldırılara ilişkin açıklama yaptı.
Şengal’den Rojava’ya uzanan güvenlik koridorunu kırmak amacıyla çetelerin Dera Zor ve Hol’dan getirdikleri takviye birlikler saldırıya geçmişti. Bu saldırılara karşı ise YPG/ YPJ güçleri eşsiz bir direniş başlatmıştı.
Cezaa direnişi çerçevesinde YPG, 30 Ağustos günü saat 11 cıvarında geniş bir operasyon başlattı. Operasyon kapsamında, Kaxurtî köyü, köye bağlı 5 mezar ile Ercê köyü çetelerden kurtarıldı.
Açıklamada, operasyon kapsamında 30 Ağustos günü çetelerin elinde bulunan buğday deposuna ve çetelerin Cezaa yakınlarındaki 4 üssüne de eylem düzenlediği duyurdu.
Yine, Sefanê ve Ekreşê köylerine dönük de eylem gerçekleştirildiği belirtildi.
Şiddetli çatışmaların, sabaha kadar devam ettiği kaydedilen açıklamada, başarı ile sonuçlanan operasyon sonucu Sefanê, Akreşê,  buğday deposu ve çeteler ait 4 üssün YPG güçlerinin denetimine geçtiği bildirildi.
Çatışmalarda 36 çetenin öldürüldüğü bilgisi de paylaşıldı. 8 çete üyesinin cenazesi ve çok sayıda askeri mühimmatın ise YPG güçlerinin elinde geçtiği kaydedildi.
YPG, operasyon kapsamında kayıp vermediklerini de kaydetti.

No comments