Breaking News

Kürdistan'da IŞİD’le Savaşın Maliyeti

Kürdistan Parlamentosu Maliye Komisyonu Başkanı Zet Sabir, ellerine ulaşan dosyalara göre, şimdiden IŞİD’le savaşın maliyetinin 100 milyon dolar olduğunu söyledi.Kürdistan Parlamentosu Maliye Komisyonu Başkanı Zet Sabir, 6 aylık zaman diliminde IŞİD’le savaşta Kürdistan Bölgesi’nin, borç ve yatırım zararının bir milyarı aştığını, savaş giderlerinin de 100 milyon dolar olduğunu açıkladı. 

Kürdistan Parlamentosu Maliye Komisyonu Başkanı Zet Sabir, ellerine ulaşan dosyalara göre, şimdiden IŞİD’le savaşın maliyetinin 100 milyon dolar olduğunu söyledi. 

Enerji Bakanlığı bütçesinden 70 milyon, Maliye Bakanlığı bütçesinden de 30 milyon doların savaş giderleri için harcandığını belirten Sabir, ”13 Peşmerge alayında 160 bin Peşmerge, 1050 km’lik sınır boyunca savaşıyor. Bu güçlerin ulaşım, gıda, silah ve askeri techizatı için şimdiye kadar 100 milyon dolar harcanmış bulunuyor.” dedi. 

IŞİD’le savaş yüzünden Kürdistan’daki yatırım ve üretimin düştüğünü, işsizliğin attığını ve hükümetin de borç almak zorunda kaldığını ifade eden Zet Sabir, bu nedenlerle Kürdistan Bölgesi’nin zararının da bir milyar doları bulduğunu söyledi. 

Kürdistan Parlamentosu Maliye Komisyonu Başkanı Zet Sabir, Kürdistan Bölge Yönetimi’nin önümüzdeki dönemde Peşmerge Bakanlığı için 800 milyar dinarlık bir bütçe ayırmayı düşündüğünü de sözlerine ekledi. 

Peşmerge Bakalığı Vekili Enver Hacı Osman’da, dünyanın her tarafında savaşan ordular için açık bir bütçe ayırıldığını vurgulayarak, ”Bu düzeyde kapsamlı bir savaşta Peşmerge için ayrılan ödenek ve harcanan para oldukça azdır” görüşünü savundu. 

Hacı Osman, koalisyon güçlerinin de Peşmerge’ye önemli miktarda silah ve askeri techizat yardımında bulunduğunu hatırlattı. 

Kürdistan Parlamentosu 22 Haziran 2014’te Peşmerge Güçleri’ne mali yardım için özel bir komisyon kurulmasını kararlaştırmıştı.

No comments