Breaking News

‘DAIŞ’a yardım eden devletler var’

HABER MERKEZİ –  Dünyaca ünlü Slovenyalı filozof Slavoj Zizek, Türkiye’nin DAIŞ’a açıkça yardım ettiğini savunurken, geri kalan ülkelerin de DAIŞ ile mücadelede ciddi olmadığını ileri sürdü.
New Statesman için bir makale kalema alan Slovenyalı filozof Slavoj Zizek, DAIŞ ile ‘gerçekten’ mücadele edilmediği için başarılı olunmadığını ve başta Türkiye olmak üzere tüm tarafların ‘gerçek düşmanlarını‘ vurmak için DAIŞ’ı ‘göstermelik’ olarak kullandıklarını ifade etti.
DAIŞ’a karşı ‘savaş ilanları‘nda garip bir durum olduğunu belirten Zizek, DAIŞ’a koşulsuz ve ‘ama‘sız olarak yok etmeye yoğunlaşmak gerektiğini vurgulayarak, “Buradaki tek ‘ama‘ şu ki DAIŞ’ı GERÇEKTEN yok etmeye odaklanmalıyız. Bunun için acınlası savaş ilanları ve ‘şeytanlaştırılmış‘ bir düşmana karşı ‘medeni‘ güçlere yapılan dayanışma çağrılarından daha fazlası gerekiyor” ifadelerini kullandı.
DAIŞ’a yardım eden devletler var
DAIŞ ile mücadelede kimilerinin hoşuna gitmeyecek soruları sormanın zamanının geldiğini vurgulayan Slovenyalı filozof şöyle devam etti:  “Hepimizin bildiği gibi, resmi kınama ve tüm taraflardan gelen yalanlamalara rağmen, bazı güçlerin ve devletlerin DAIŞ’ı sadece sessizlik içinde hoş görmüyor, aynı zamanda ona yardım ediyor. Ekim 2o15’te Türkiye Cumhurbaşkanı’nın sadık müttefiki ve MİT Başkanı Hakan Fidan, Rusya’nın Suriye’deki askeri operasyonlarını kınayarak, Moskova’yı Suriye’nin İslamcı devrini ‘boğmaya‘ çalışmakla suçladı.”
Türkiye DAIŞ ile savaşan Kürtlere vahşice saldırdı
Zizek, Amerikalı akademisyen David Graeber’ın The Guardian’da Erdoğan’a sert eleştiriler içeren yazısından “Türkiye, DAIŞ’a göz yumduğu kadar PKK ve YPG savaşçılarını da rahat bıraksaydı, kanlı ‘halifelik’ çok uzun sürmeden çökerdi ve muhtemelen Paris saldırıları hiç yaşanmayacaktı” bölümüne de dikkat çekti.
“Türkiye’nin DAIŞ’a açıkça yardım etmesi sadece DAIŞ’ın yaralı askerlerini tedavi etmek ve onların petrolünü almakla sınırlı değil, bir de Kürt güçlerine vahşice saldırı var. Kürtler, DAIŞ’le ciddi bir şekilde savaşan TEK yerel güç. Türkiye ayrıca Suriye’de DAIŞ  hedeflerini vuran uçağı bile düşürdü. Benzer bir durum Amerika’nın bölgedeki önemli müttefiki Suudi Arabistan için de geçerli. DAIŞ’ın  Şiilere karşı savaşını hoş görüyor. Hatta İsrail bile DAIŞ’ı fırsatçı hesaplamalar olmadan kınama konusunda şüpheli bir şekilde suskun. DAIŞ, İsrail’in baş düşman olarak gördüğü İran Şiileri destekçileriyle de savaşıyor.”
AB-Türkiye anlaşması tiksindirici
Avrupa’ya mülteci akınının durması için Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki 3 milyar avroluk anlaşmayı ise ‘tiksindirici‘ ve ‘tam bir siyasi etik facia‘ olarak değerlendiren Zizek şu yorumu yaptı: “‘Terörle savaş’, Türkiye’nin şantajı karşısında diz çökerek, DAIŞ’ın Suriye’deki yükselişinin baş sorumlularından birini ödüllendirerek mi yürütülecek? Bu anlaşmanın fırsatçı ve pragmatik gerekçeleri anlaşılabilir (Türkiye’ye rüşvet vererek mülteci akınını durdurmak), ama uzun vadede sonuç felaket olacak.”
Herkes gerçek düşmanının peşinde
Tüm bu yazdıkları ışığında DAIŞ’a karşı ‘topyekün savaş‘ın ciddiyetle yürütülmediğini savunan Zizek, yazısını şöyle sonlandırdı: “Burada kesinlikle uygarlıkların savaşıyla (Hristiyan Batı radikal İslam’a karşı) uğraşmıyoruz, bu uygarlıklar içindeki bir savaş. Hristiyanlar için ABD ve Batı Avrupa’nın Rusya’yla savaşı, Müslümanlar için Sünnilerin Şiilere karşı savaşı. DAIŞ’ın canavarlığı, tüm tarafların IŞİD’le savaşıyormuş gibi yaparak gerçek düşmanını vurmasını sağlayan durumun üzerini örten bir fetiş olarak işlev görüyor.”
(uş)

No comments